PŚ Skyrunning Extreme: Liderka Natalia Tomasiak w Szkocji


Opublikowane w czw., 15/09/2016 - 13:39

Pierwszy raz w historii, Polka - Natalia Tomasiak, przewodzi klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Skyrunning Extreme. Do zakończenia cyklu pozostały jeszcze tylko jedne zawody - Glen Coe Skyrace w Szkocji.

Natalia po świetnych występach w Tromso Skyrace (Norwegia) oraz Kima Trofeo (Włochy) nieoczekiwanie została liderką Pucharu Świata. Obrona pierwszego miejsca i w ogóle podium wydaje się bardzo trudna, ze względu na fakt, że we wspomnianych zawodach Glen Coe Skyrace w Szkocji pojawi się ponownie światowa czołówka.

Co więcej ze względu na to, że są to ostatnie zawody Pucharu Świata Skyrunning Extreme, do wyników zawodów będzie dodawane dodatkowe 20 proc. punktów. Nie zmienia to faktu, że zawodniczka Salomon Suunto Team dołączyła do światowej czołówki i jest wymieniana na wszystkich branżowych portalach jako jedna z faworytek Pucharu Świata Skyrunning Extreme. To w świecie biegów górskich duże wyróżnienie.

Skyrunning jest to ekstremalna forma biegów wysokogórskich. Często mamy do czynienia z wbieganiem na wysokości powyżej 2000m n.p.m. przy nawet 30 proc. nachyleniu, a stopień trudności wspinaczki definiowany jest na podstawie II czy nawet III stopnia. Skyrunning składa się z kilku poszczególnych dyscyplin biegowych takich jak:

Vertical - biegi, których suma przewyższeń to min 1000 metrów na dystansie do 5km. Vertical charakteryzuje się bardzo mocnym podbiegiem (nie ma zbiegu). Na każdy 1 km trasy przypada nie mniejszy niż 200 m podbieg.

Sky - biegi, których dystans minimalny to 20 km, a maksymalny - 30 km. Rozgrywane na wysokościach od 2000 do 4000m n.p.m. Suma przewyższeń nie jest niższa niż 2 km

Ultra - biegi, które parametrami mocno przekraczają dystanse maratońskie. 0d 60 do 110 km, z dużą ilością przewyższeń. W tej dyscyplinie nasz najlepszy biegacz górski Marcin Świerc z który jest trenerem Natalii jest obecnie czwartym zawodnikiem cyklu Pucharu Świata Skyrunning Ultra.

Nowe przedsięwzięcia to Skyrunning Extreme, w którym startuje najmłodsza zawodniczka Salomon Suunto Team, czyli wspominana wcześniej Natalia.

Skyrunning skupiony jest w International Skyrunning Federation. ISF jest obecnie największą na świecie organizacją sportową zrzeszająca biegaczy górskich. Udział w organizowanych Pucharach Świata przez tę organizację jest bardzo prestiżowy.t

Skyrunning Extreme ze względu na to, że charakteryzuje się dużymi przewyższeniami i trudnymi technicznymi trasami. Przypominamy, że zawodniczki mają za sobą już dwa biegi: Tromso Skyrace (7 sierpnia na dystansie 57 km i 4,6 km przewyższenia) oraz Kima Trofeo (28 sierpnia na dystanie 52 km i 4,3 km przewyższenia). Teraz rywalizacja przenosi się do Szkocji. Zawody Glen Coe Skyline odbędą się w niedzielę 18 sierpnia i uważane są za jedne z najbardziej wymagających na świecie. Do pokonania będzie 55 km i 4,8 km pod górę. Trzymajmy kciuki na naszą zawodniczkę.

Więcej na profilu oraz blogu Natalii Tomasiak.

mat. pras.

Polecamy również:


Podziel się: