PZLA świętuje 100-lecie działalności

 

PZLA świętuje 100-lecie działalności


Opublikowane w śr., 02/01/2019 - 14:13

Polski Związek Lekkiej Atletyki obchodzi w tym roku jubileusz 100-lecia założenia. Dla zawodników i fanów „lekkiej” najlepszym prezentem będą medale Halowych Mistrzostw Europy oraz Mistrzostw Świata na otwartym stadionie.

11 października 1919 roku w Krakowie spotkało się grono miłośników sportu. Do zebrania doszło w budynku Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego przy ul. Radziwiłłowskiej 4. Kamienica stoi do dziś. Pierwszym prezesem wybrano Tadeusza Kuchara - piłkarza Pogoni Lwów, który z powodzeniem radził sobie też w biegach długich.

Pochodzący ze sportowej rodziny Kuchar w 1912 mógł wziąć udział w kwalifikacjach olimpijskich, ale zrezygnował. Nie chciał bowiem reprezentować Austro-Węgier. Później gdy już zakończył karierę, a Polska wróciła na mapę świata, został selekcjonerem reprezentacji Polski, ale tej piłkarskiej. Działał też w Polskim Związku Łyżwiarskim i był jednym z założycieli obecnego PKOL. Funkcje prezesa PZLA pełnił aż do 1946 roku.

Początkowo siedzibą związku był Lwów, ale po trzech latach centrala przeniosła się do Warszawy. Początki działalności nie były łatwe, kraj odradzał się po zaborach. Nie było infrastruktury czy pieniędzy, ale były chęci. Polacy pod narodową flagą zadebiutowali na Igrzyskach Olimpijskich w 1924 roku w Paryżu. Były to już siódme nowożytne igrzyska w historii.

Cztery lata później w Amsterdamie, Halina Konopacka zdobyła pierwsze złoto w historii polskiej lekkoatletyki, posyłając dysk na odległość 39,62 m. W latach 30. mieliśmy już takie gwiazdy jak Janusz Kusociński - mistrz olimpijski na 10 000 m z 1932 roku.

II wojna światowa pozbawiła życia wielu utytułowanych sportowców. Polska lekkoatletyka zaczęła się odradzać w połowie lat 50. ubiegłego wieku. Wtedy narodziło się słynne określenie „Wunderteam” - reprezentacji dowodzonej przez trenera Jana Mulaka. Jeden z jego zawodników, Zdzisław Krzyszkowiak zdobywał olimpijskie złoto na 3000 m z przeszkodami i był Mistrzem Europy na 5000 i 10 000 m.

Obecna reprezentacja jest porównywana do tej sprzed ponad pół wieku: Adam Kszczot, Marcin Lewandowski, Sofia Ennaoui, Angelika Cichocka czy nasze sztafety 4 x 400 m przyciągają kibiców, ale o podobnym sukcesie w biegach długich można tylko marzyć.

W 1969 roku z okazji 50-lecia istnienia PZLA na stadionie warszawskiej Skry położono tartan. To właśnie na tym obiekcie Irena Szewińska jako pierwsza biegaczka w historii złamała 50 sekund na 400 m (1974 r.). Legendarna zawodniczka zdobyła dla Polski w sumie 7 medali olimpijskich i ustanowiła 10 rekordów świata. Po zakończeniu kariery sportowej działała aktywne w strukturach PZLA, od 1980 do 2009 zasiadała w Zarządzie związku. Niestety zmarła w zeszłym roku, po długiej walce z chorobą.

Jak się dowiedzieliśmy, w tym roku planowanych jest szereg wydarzeń z okazji jubileuszu 100-lecia PZLA. Szczegóły poznamy w najbliższy piątek.

AKTUALIZACJA

Setne urodziny PZLA - „będzie skromnie, ale godnie”

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce