Rekordowa Sofia Ennaoui. Omelko z minimum

Opublikowane w pt., 07/02/2014 - 16:14

Sofia Ennaoui

Ten miesiąc należy do Sofii Ennaoui. W ciągu sześciu dni młoda zawodniczka poprawiła swój własny rekord Polski juniorów w biegu na 1500m, a w czwartek w Sztokholmie ustanowiła nowy halowy rekord Europy juniorek w biegu na 3000 m. W stolicy Szwecji startowali także inni Polacy.

Dobra passa Polki urodzonej w Maroku (jej matka jest Polką, a ojciec Marokańczykiem) rozpoczęła się już w ubiegłym roku. Najpierw w Rieti została wicemistrzynią Europy juniorów w biegu na 1500m (czas 4:20.20). Następnie w grudniu podczas zawodów rozgrywanych Belgradzie zawodniczka została wicemistrzynią Europy juniorek w biegach przełajowych. Została także wybrana do reprezentacji Europy w meczu Europa-Wielka Brytania-USA w biegach przełajowych, który odbył się 11 stycznia w Edynburgu.

Teraz urodzona w 1995 r. zawodniczka wróciła na bieżnię. 1 lutego w Francuskim Mondeville w biegu na 1500 m o dwie sekundy poprawiła swój własny rekord Polski juniorek. Zawody ukończyła na trzecim miejscu z czasem 4:16.63, przegrywając z dwoma Etiopkami.

Z kolei 6 lutego podczas mityngu XL-Galan w Sztokholmie, pobiła rekord Europy juniorów z wynikiem 9:06.27. Rezultat pozwolił jej zająć dziewiątą pozycję na mecie. Zwyciężyła Etiopka Genzebe Dibaba z czasem 8.16.60, czym pobiła drugi halowy rekord świata w ciągu ostatnich dni. Wcześniej dokonała tego na dystansie 1500m.

Obu zawodniczek nie sposób jednak porównywać, gdyż Dibaba może być jedną z gwiazd Halowych Mistrzostw Świata w Sopocie, natomiast Ennaoui przygotowuje się do lipcowych Mistrzostw Świata juniorów, które odbędą się w USA.

W Sztokholmie przepustkę do Sopotu zapewnił sobie natomiast  nasz 400-metrowiec Rafał Omelko, który zwyciężył bieg „B” z czasem 46.45 sek., co jest jego nowym rekordem życiowym. Najlepszy okazał się Czech Pavel Maslak, czasem 45.66 sek. wyrównał swój rekord życiowy a zarazem rekord kraju.

W biegu na 800 m drugie miejsce zajął Marcin Lewandowski z czasem 1:45.56, co jest jego najlepszym rezultatem w tym sezonie. Poprzedni jego start na tym dystansie zakończył z wynikiem 1.46,30. Najlepszy okazał się Etiopczyk Mohammed Aman. Wynikiem 1:45.08 wdrapał się na pierwsze miejsce listy światowej na tym dystansie.

Na drugiej pozycji, tyle że w biegu na 3000m, ukończył rywalizację Łukasz Garszczyński. Uzyskał czas 7:59:09. Rekord życiowy zawodnika na tym dystansie to 7:54,29 z 2011 r. (o 2,29 sek. gorszy od minimum na Sopot).

Na 1500 m pań 4. miejsce zajęła Renata Pliś z najlepszym wynikiem w sezonie 4:09.19. Tuż za nią przybiegła Danuta Urbanik - 4:10.07.