Rekordowy jubilesz Półmaratonu Kościańskiego?

Opublikowane w śr., 29/10/2014 - 16:26

W kolejny weekend, przed główną falą biegów niepodległosćioych, odbędzie się Międzynarodowy Półmaraton Kościański. W tym roku impreza obchodzi jubileusz dziesięciolecia istnienia. Jak przewiduje orgniazator, na starcie ma pojawić się rekordowa liczba ok. 1600 biegaczy. Pula pakietów startowych została już zresztą wyczerpana.

Bieg po raz pierwszy zorganizowany został w 2005 roku. Wtedy w zawodach wystartowało 297 osób. W ubiegłym roku imprezę ukończyło już 1330 osób. W tym roku limit uczestników wynosił 1600 osób i został wyczerpany w połowie października.

Od początku z biegiem związany jest pomysłodawca i dyrektor półmaratonu Roman Talikadze.  Moim życiowym marzeniem było, by impreza z roku na rok się rozwijała. Jednak trudno było sobie wyobrazić, że osiągniemy tu liczbę 1500-1600 startujących. Jednak powoli staje się to faktem – cieszy się organizator.

Wspominając początki imprezy tylko się uśmiecha.

- Proponując organizację Półmaratonu Kościańskiego, zwróciłem się o pomoc do samorządu i dostałem deklarację od starosty Andrzeja Jęcza, że udzieli mi wszelkiej pomocy. Od lat współpracuje się nam bardzo dobrze, musiałem trafić na dobry klimat (śmiech). W mojej trzydziestoletniej przygodzie z biegami i orgnaizacją imprez nie zawsze było tak pięknie i różowo -gdy proponowałem pierwsze imprezy biegowe na terenie Ziemi Kościańskiej, to pojęcie masowego biegania włodarzom było obce. Cieszę się, że włąsny przy okazji Półmaratonu trafiłem na osoby, które do dziś mnie wspierają – dodaje.

Co ciekawe, wysoka frekwencja nie jest dla organizatorów kościańskiej połowki zaskoczeniem. A przecież w ciągu ostatnich w naszym kraju odbyło się kilka dużych półmaratonów (Kraków, Gdańsk) oraz maratonów (Toruń, Radom).

Kościan jest ostatnią imprezą zaliczaną do Grand Prix Wielkopolski. Bieg jest także wliczany do Korony Półmaratonów. Dlatego liczyłem się z dużym zainteresowaniem naszą imprezą i tym, że może paść tu rekord frekwencji. Dodatkowo bieganie robiło się coraz bardziej powszechne. W samym Kościanie ludzie coraz częściej wychodzą biegać bez żadnych kompleksów. Inaczej było te dwadzieścia lat temu...  wspomina Roman Talikadze.

Z punktu widzenia trenera uważa jedna, że biegó długi w polskim kalendarzu jest za dużo. - Nie można tydzień w tygodniu startować na takich dystansach, bo potrzebny jest czas na regenerację. Start w kilku maratonach i półmaratonach może się odbić na zdrowiu. Trzeba pamiętać, że bieganie ma być przejemnością i relaksem – podkreśla szef Półmaratonu Kościańskiego.

W tym roku wraz z zespołem nasz rozmówca przygotował niespodzianki dla dziesięciu osób, które wystartowały we wszystkich edycjach półmaratonu w Kościanie. Co to będzie?  Zapraszam do Kościanu!  ucina dyskusję.

Impreza odbędzie się w niedzielę 9 listopada. Biuro zawodów znajdować się będzie w Liceum Ogólnokształcące im Oskara Kolberga przy Al. Kościuszki 3. Czynne będzie od godziny 9:00 do 12:00. Początek biegu wyznaczono na godz. 13:00. 8 listopada odbędzie się bieg towarzyszący na dystansie ok. 6,2 km.

W ubiegłym roku Półmaraton Kościański zwyciężył Kenijczyk Elisha Kiprotich Sawe z czasem 1:04:34. Najlepszy z Polaków był Marcin Błaziński, który zajął trzecie miejsce z czasem 1:05:47. Natomiast wśród kobiet zwyciężyła Ukrainka Olga Kotovska z czasem 1:13:47. W historii imprezę zwyciężali też m.in. Arkadiusz Gardzielewski (2011 rok) oraz Małgorzata Sobańska (2009). Kto wygra na jubileusz?