Rekordowy półmaraton w Houston. Przedsmak Londynu? [WYNIKI POLAKÓW]


Opublikowane w wt., 22/01/2019 - 08:45

Ledwie kilka dni temu poznaliśmy skład elity maratonu w Londynie, a już w miniony weekend mieliśmy przedsmak tego, co się w Londynie może wydarzyć. Na trasie półmaratonu w Houston popis formy dała jedna z faworytek kwietniowego biegu - Brigid Kosgei.

Kipchoge, Farah, Keitany, Kosgei, Dibaba, Szost, Fiskowicz... Elita Londynu w komplecie

Zwyciężczyni maratonu w Chicago, rekordzistka 10-kilometrowego Madrid San Silvestre Vallecana, od startu narzuciła mocne tempo. Próbowały ją ścigać m.in. zwyciężczyni i rekordzistka maratonu w Berlinie Gladys Cheromo i obrończyni tytułu sprzed roku Aga Ruti. Jednak na Kosgei nie było mocnych.

Kosgei przekroczyła linię mety jako pierwsza z czasem 1:05:50. Poprawiła swoją życiówkę, ustanowiła nowy rekord trasy i zrobiła najszybszy kobiecy wynik w historii amerykańskich półmaratonów. Poprzedni rekord uzyskany przez kobietę w USA poprawiła aż o 39 sekund.

Drugie miejsce zajęła Fancy Chemutai z czasem 1:06:48. Obrończyni tytułu Aga Ruti tym razem musiała się zadowolić trzecim miejscem, z wynikiem 01:06:56.

Rąbka tego, czego można się spodziewać w Londynie, uchyliła również Emily Sisson. Amerykanka, która w kwietniu zadebiutuje na królewskim dystansie, półmaraton w Houston ukończyła na piątym miejscu, z wynikiem 01:07:30, o zaledwie 5 sekund gorszym od rekordu USA. Północnoamerykański rekord nadal należy do Molly Huddle, która ustanowiła go na tej samej trasie przed rokiem. Te dwie zawodniczki spotkają się na trasie biegowej w stolicy Wielkiej Brytanii.

Zwycięzca houstońskiej połówki, Etiopczyk Shura Kitata to także jeden z faworytów kwietniowego Virgin Money London Marathon. W rywalizacji mężczyzn rekord nie padł, ale Kitata nie miał chwili wytchnienia. Jego rodak Jemal Yimer ani na moment nie odpuszczał walki o zwycięstwo. Kitata miał na mecie zaledwie 3 sekundy przewagi nad Yimerem. Linię mety przekroczył z czasem 1:00:11. Podium uzupełnił Bedan Karoki Muchiri z wynikiem 1:00:18.

Na 27. miejscu z wynikiem 1:04:00 bieg zakończył rekordzista Western States 100 Jim Wamsley. Ultramaratończyk skutecznie szukał w Houston czasu pozwalającego myśleć o udziale w biegu kwalifikującym do Igrzysk w Tokio. Walmsley zapowiedział, że cel osiągnął i wraca do biegów ultra. Pierwszy start przewiduje 17 lutego w Hongkongu.

W biegu wzięło również udział troje Polaków: Jarosław Rynkiewicz zajął 582. miejsce wśród mężczyzn z czasem brutto 1:43:59. Konrad Gabrusiewicz był 2427. z czasem 2:19:43. Agnieszka Sowa była 354. kobietą z wynikiem 1:52:53.

IB


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce