(R)ewolucja w Biegu Powstania Warszawskiego

 

(R)ewolucja w Biegu Powstania Warszawskiego


Opublikowane w śr., 15/06/2016 - 18:59

Tegoroczna 26. edycja Biegu Powstania Warszawskiego będzie stała pod znakiem (r)ewolucji. Impreza zaliczana do Triady Biegowej odbędzie się tylko na dystansie 10 km. Zmianie uległa też trasa biegu.

Zmagania na 5 km znikają z programu Biegu Powstania Warszawskiego po zaledwie siedmiu latach. Bieg na tym dystansie rozgrywany był od 2009 roku, czyli od chwili przenosin imprezy z terenów Akademii Wychowania Fizycznego w okolice stadionu Polonii. Rok temu w biegu uczestniczyły 3293 osoby. Zwycięzcami zostali Artur Kozłowski (0:14.22) oraz Mariola Ślusarczyk (0:17.05).

Łącznie na dwóch dystansach Bieg Powstania Warszawskiego ukończyło 8762 osób. Chcąc rozwijać imprezę organizatorzy postanowili zmienić trasę i postawić na dłuższy dystans.

Najważniejszą zmianą jest rezygnacja z dwóch rund po 5 km. Start i meta znajdować się będzie w okolicach stadionu warszawskiej Polonii. Biegacze ruszą z ulicy Bonifraterskiej, a kończyć będą przy ulicy Konwiktorskiej. Również strefy startu i mety doczekać się mają ulepszeń.

Uczestnicy imprezy pobiegną jak dawniej ulicą Bonifraterską do Miodowej, Krakowskiego Przedmieścia i zbiegną „ślimiakiem” przy Karowej. Od tego momentu zaczyna się zmiana trasy. Zamiast biec w stronę Wisłostrady, biegacze skręcą w ul. Dobrą, Lipową i do Browarnej. Dalej kolejno ulicami Topiel i Kruczkowskiego. Po skręcie w udadzą się Ludną do ul. Czerniakowskiej, następnie ul. Wilanowską do Wioślarskiej ( ok. 5. kilometr) .

Na koniec zostaje długa prosta prowadząca Wybrzeżem Kościuszkowskim (w tym tunelem) do ul. Krajewskiego, Zakroczymskiej i mety przy ul. Konwiktorskiej. Oznacza to, że w tym roku nie będzie już słynnego podbiegu przy ul. Sanguszki, wyciskającego ostatnie soki z biegaczy, bo zlokalizowanego tuż przed metą.

- Prace nad trasą trochę trwały. Musieliśmy dojść do porozumienia z Inspektorem Ruchu. Musieliśmy zachować wszystkie względy bezpieczeństwa, bo trasa prowadzi w okolicach dwóch szpitali. Dojazd do nich będzie zapewniony – mówi Marcin Kuriata, z SCS Aktywna Warszawa, koordynator imprez Triady.

– Chcieliśmy też zachować charakter biegu - trasa do tej pory była atrakcyjna pod względem historycznym – i... udało nam się to zachować. A przy tym dodać kolejne rzeczy. Na Powiślu możemy dotrzeć aż do Pomnika Chwała Saperom. Tam też jest mural związany z Powstaniem Warszawskim. To będzie na półmetku, wraz z punktem nawadniania – opisuje organizator.

– Trasa tegorocznej edycja jest więc jedną przedłużoną pętlą. Zawodnicy będą mieli większy komfort. Taki start falowy daje większe możliwości sportowe, w tym możliwość rozwoju. Bieg w dotychczasowej formule nie dawał już takich możliwości – podkreśla Marcin Kuriata.

26. Bieg Powstania Warszawskiego rozegrany zostanie 23 lipca. Start pierwszej fali o godzinie 21:00. Wcześniej wystartują zawodnicy na wózkach. Zapisy mają wystartować na początku lipca - limit uczestników to 10 000 osób. Impreza upamiętni 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Uczestnicy zawodów ponownie rywalizować będą o punty w ramach Ligi Festiwalu Biegów w klasyfikacji „Najlepszy Biegacz 5-10-15”. Finał zmagań odbędzie się podczas 7. PZU Festiwalu Biegowego w Krynicy Zdroju w dniach od 9 do 11 września.

RZ

fot. Archiwum


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce