Rio: Paweł Fajdek poza finałem! Brawo Panie!

Opublikowane w śr., 17/08/2016 - 17:43

Złotego medalu w rzucie młotem nie wywalczy Paweł Fajdek. Jeden z naszych faworów do olimpijskich zaszczytów odpadł w porannych eliminacjach. Kibiców ucieszyć powinna za to dobra postawa naszych pań w biegach na 800m.

Dwukrotny mistrz świata w rzucie młotem i lider światowych list (81.87m) spalił pierwszy rzut. W drugim uzyskał wynik 71.33m, a w trzecim - 72m. Po każdej serii nasz reprezentant miał do siebie duże pretensje, nerwowo gestykulował a po ostatnim rzucie leżał na tartanie załamany.

Do finału przechodziło 12 zawodników z najlepszymi rezultatami. Polak po pierwszej serii zajmował siódmą pozycję. Musiał liczyć więc, że w drugiej grupie, w której był m.in. Wojciech Nowicki, więcej niż pięciu młociarzy nie poprawi jego wyniku. Szanse na to były niewielkie. Już na początku drugiej serii mistrz świata znalazł się poza premiowaną pozycją.

Do finału awansował natomiast Wojciech Nowicki - brązowy medalista mistrzostw świata z 2015 roku, który uzyskał najlepszy wynik eliminacji 77.64m.

800m

Do półfinału awansowały Angelika Cichocka i Joanna Jóźwik. Występ tej pierwszej stał pod znakiem zapytania, trzy dni temu Polka odpadła przecież w półfinale na 1500m. Pojawiły się wtedy problemy zdrowotne. Mistrzyni Europy udało się jednak zregenerować i postanowiła spróbować swoich sił w biegu na dwa okrążenia wokół stadionu.

Początkowo Polka biegła na szóstym miejscu. Prowadziła zawodniczka z Jamajki Simoya Campbell. Na przeciwległej prostej Angelika Cichocka zaczęła poprawiać swoją pozycję, z wirażu wyszła na trzeciej pozycji. Przed sobą miała jednak mur złożony z dwóch zawodniczek, a po bocznym torze atakowała kolejna rywalka. Polka postanowiła pójść na całość i tuż przed samą metą zmieściła się między prowadzącymi zawodniczkami. Ostatecznie zwyciężyła bieg z czasem 2:00.42.

W przedostatnim biegu pierwszej rundy wystartowała Joanna Józwik. Brązowa medalistka ME z 2014 roku nietypowo dla siebie biegła w czołówce stawki zajmując czwarte miejsce. Polka zaczęła poprawiać swoją pozycję na 200 metrów przed metą. Wyszła z wirażu mając przed na pierwszym torze dwie rywalki, a przed sobą pustą drogę do mety. Zawodniczka AZS AWF Warszawa nie mogła tego nie wykorzystać. Wrzuciła piąty bieg i wygrała z czasem 2:01.58. Półfinał w nocy z 18 na 19 sierpnia o godzinie 2:15.

3000m z przeszkodami

Złoty medal zdobył faworyt Conseslus Kipruto. Kenijczyk uzyskał wynik 8:03.28 bijąc olimpijski rekord (poprzedni rekord 8:05.51). Srebro wywalczył Amerykanin Evan Jager z wynikiem 8:04.28. Trzeci był Kenijczyk Ezekiel Kemboi mistrz olimpijski z 1996 i 2012 roku z wynikiem 8:08.47.

5000m

Najlepszy wynik w półfinałach uzyskał Kenijczyk reprezentujący USA Paul Kipkemoi Chelimo z czasem 13:19.54. Najlepszy rezultat wśród Europejczyków wybiegał Brytyjczyk Andrew Butchart - 13.20.08. Szanse na obronę medalu z Londynu na tym dystansie ma też Mo Farah, który uzyskał wynik 13:25.25. W konkurencji nie startował nasz reprezentant. Decydujący o medalach bieg rozegrany zostanie w nocy z 20 na 21 sierpnia o 2:30.

Noc w Rio pod dyktando USA

Niespodzianek nie brakowało też w biegu na 200m. Murowana faworytka do złogu medalu Dafne Shippers musiała uznać wyższość z Elaine Thompson Jamajki, która zwyciężyła z czasem 21.78 s., wyprzedzając Holenderkę o dziesięć setnych sekundy. Trzecia była Amerykanka Tori Bowie. Dzięki tej wygranej Thomson zdobyła swój drugi złoty medal w Rio. Jedyna Polka startująca w tej konkrecji Anna Kiełbasińska zakończyła zmagania w eliminacjach.

W finale na 100m przez płotki podium opanowały Amerykanki. Złoto wywalczyła Brianna Rollins z wynikiem 12.48 s, druga była jej rodaczka Nia Ali z czasem 12.59. Brąz przypadł Kristi Castlin z rezultatem 12.61. Przypomnijmy, że w kadrze USA nie znalazło się miejsce dla Kendry Harrison, która nie przeszła wewnętrznych eliminacji, by po na kolejnych zawodach ustanowić rekord świata - 12.20 s. Polka Karolina Kołeczek odpadła w eliminacjach.

Złoty medal w w skoku w dal zdobyła Amerykanka Tianna Bartoletta z wynikiem 7.17 m. Druga była jej rodaczka Brittney Reese ze skokiem na odległość 7.15 m,. Brąz wywalczyła Ivana Spanovic z Serbii (7.08). Na 9. pozycji uplasowała się Rosjanka Darya Klishynam, która nie wystartowała ostatecznie pod flagą MKOL, tylko reprezentowała „Sborną”.