Robert Celiński znów najlepszy w Everest Marathon!

Opublikowane w pon., 05/10/2015 - 10:46

Polak Robert Celiński najszybszy wśród obcokrajowców w Tenzing Hillary Everest Marathon. Polski maratończyk Robert Celinski (LOTTO Extreme) po raz drugi z rzędu, a trzeci w historii zajął najwyższe miejsce wśród obokrajowców startujących w Tenzing Hillary Everest Marathon. Wszystkie miejsca na podium najwyżej rozgrywanego biegu na świecie zajęli Szerpowie.

Triumfował Bhum Bahadur Gurung (4:01.54), drugie miejsce zajął Surendra Basnet (4:03.18), zaś trzecie Pasang Lama (4:11.28). Robert Celiński dobiegł do mety z czasem 4:34.28. O skali osiągnięcia Polaka świadczy fakt, że kolejny obcokrajowiec, Australijczyk Leif David Chirstensen, miał czas o ponad półtorej godziny gorszy (6:19.41).

W kategorii kobiet najszybsza była Nepalka Ang Dami Sherpa (6:05.43). Drugie miejsce zajęła jej rodaczka Dawa Doma Sherpa (6:17.55).

Trasa Tenzing Hillary Everest Marathon wiodła z Base Camp (5364 m n.p.m.), czyli bazy wypadowej na Mount Everest, do Namcze Bazar (3446 m n.p.m.). Warunki na trasie były ekstremalnie trudne. Nie tylko ze względu na niskie ciśnienie i brak tlenu. W wyższych partiach temperatura była grubo poniżej zera. Do tego świeciło ostre słońce.

Równolegle na trasie z Tengboche do Namcze Bazar rozegrano półmaraton. W kategorii Open wygrał Amerykanin Andrew Leon Skidmore (4:15.20) przed reprezentantkami Izreaela Tal Yagur (4:28.32) i Danielle Wolfson (4:28:32).

Podczas maratonu zorganizowano akcję „Run to rebuild Nepal”. W jej ramach przeprowadzono zbiórkę pieniędzy na odbudowę szkół zniszczonych w trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Nepal w kwietniu.