Runmageddon Ultra – najtrudniejsza przeszkodówka w Europie? Crossfit vs. góry

 

Runmageddon Ultra – najtrudniejsza przeszkodówka w Europie? Crossfit vs. góry


Opublikowane w śr., 27/04/2016 - 08:39

Już zdążyliśmy się przyzwyczaić, że podczas majówki rozgrywa się wiele imprez biegowych. Tym razem jednak ekipa Runmageddonu postanowiła nas zaskoczyć czymś zupełnie nowym w skali naszego kraju, a może i kontynentu. Mianowicie 2 maja w Myślenicach odbędzie się pierwszy w Polsce bieg przeszkodowy na dystansie powyżej maratonu. Czy najdłuższy w Europie, tego nie jesteśmy pewni – ale według słów organizatora z pewnością najtrudniejszy. Weźmiemy udział w zawodach.

Runmageddon Ultra to podwójna pętla dystansu Hardcore, przy czym drugie kółko, według zapowiedzi, będzie się trochę różnić od pierwszego. RMG Hardcore reklamuje się jako „najtrudniejszy półmaraton w Europie”, a jego dystans zwykle przekracza tradycyjną połówkę. Ultra ma w sumie posiadać długość około 44 km. Jaro Bieniecki i jego ekipa mają jednak luźne podejście do pomiaru dystansu – nie zdziwimy się więc, jeśli zegarki niektórych uczestników wskażą nawet pięćdziesiątkę. Do tego górski teren i coś koło 150 przeszkód.

Aby być dopuszczonym na drugą pętlę, pierwszą trzeba będzie ukończyć w 5 godzin. Limit na całość to 12 godzin. W zeszłym roku na myślenickim górskim hardcorze (w rzeczywistości prawie 25 km) 5 godzin połamało 63 uczestników na 544 finiszerów (nie licząc tych, którzy nie ukończyli). Przy szacowaniu czasu weźmy pod uwagę, że teraz po rozmienieniu piątaka należy jeszcze zachować siły na drugą pętelkę. Czyżby miało się skończyć zgodnie z rodzinną tradycją, podobnie jak na zeszłorocznym Rzeźniku Ultra, zorganizowanym przez rodzonego brata kierownika Runmageddonu?

Uczestnicy biegów przeszkodowych to ciekawa mieszanka biegaczy, crossfitowców i ludzi wywodzących się z jeszcze innych dyscyplin, najczęściej uprawiających dodatkowe aktywności fizyczne obok swojego źródłowego sportu. W Polsce dorobiliśmy się już także grupy speców od przeszkodówek, regularnie wskakujących na pudła najbardziej znanych tego rodzaju imprez. Przeglądając listę zapisanych na Runmageddon Ultra, można dostrzec niektórych z tego grona. Jak sobie poradzą na niespotykanym dotychczas dystansie, okaże się już za niecały tydzień.

Jaki typ zawodników zyska przewagę na przeszkodowym ultrabiegu? Trochę już na ten temat dyskutowano. Ogólnie uważa się, że krótsze dystanse faworyzują – nazwijmy to umownie – „crossfitowców”, a dłuższe „biegaczy”, przy czym idealny zawodnik powinien łączyć w sobie wytrzymałość, siłę i ogólną sprawność.

Wszystko zależy też od specyfiki trasy, zagęszczenia i rodzajów przeszkód, a także charakteru terenu. Myślenice to jakby nie było Beskidy, co daje dodatkową przewagę ludziom obytym z bieganiem w górach. Przypomnijmy sobie chociażby zeszłoroczny krynicki Spartan Race, gdzie w powszechnej opinii spośród wielu przeszkód najtrudniejszą była sama Jaworzyna, którą kilkukrotnie musieli pokonać w górę i w dół uczestnicy biegu.

Delfinki nie gryzą. Spartan Race Super [ZDJĘCIA]

Jak twierdzi kanadyjski wszechstronny sportowiec Simon Donato, najlepsi ściganci na „konwencjonalnych” biegach przygodowych powinni być szybcy na dystansach od piątki do połówki, wyróżniać się silną górną połową ciała i małpim uchwytem dłoni oraz odpornością na kontuzje. Wśród ultra-przeszkodowców zapewne jeszcze znaczniejszą rolę odgrywać będzie wybieganie na dłuższych dystansach. Od siebie dodam jeszcze, że ważna będzie psycha, a runmageddonowe motto „siła i charakter” może nabrać nowego wymiaru...

Jak będzie na Runmageddonie Ultra? Kto sobie najlepiej poradzi? Z najszybszymi zawodnikami porozmawia i sam sprawdzi trudności trasy na sobie nasz reporter – niżej podpisany, przeciętny górsko-asfaltowy biegacz z jakimś tam wspinaczkowym doświadczeniem. Trzymajcie kciuki 2 maja!

Festiwal Biegów jest patronem medialnym cyklu Runmageddon.

Kamil Weinberg


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce