Ruszył IAAF World Indoor Tour. Niebawem dotrze do Torunia!

Opublikowane w pon., 28/01/2019 - 14:20

W miniony weekend w Bostonie zainaugurowano nowy sezon cyklu halowych mityngów IAAF World Indoor Tour. Zimowy odpowiednik Diamentowej Ligi nie ominie także Polski. W lutym światowa czołówka stawi się w Toruniu na zawodach ORLEN Copernicus Cup.

Miłośnicy biegów nie mieli prawa narzekać, bo w hali poświęconej pamieci koszykarzowi Reggie Lewisowi sporo się działo.

Bieg na milę wygrał Etiopczyk Yomif Kejelcha - dwukrotny halowy mistrz świata na 3000 m. Zawodnik uzyskał czas 3:51.70, który jest nowym halowym rekordem kraju!

Po zejściu pacemakera Kjelcha cały czas nadawał tempo biegu. Próbował go gonić jeszcze Kenijczyk Bethwell Birgen, ale nie zdołał utrzymać tempa, ostatecznie był drugi z 3 sekundami straty. Szóste miejsce zajął rekordzista świata w piwnej mili Kanadyjczyk Correy Bellemore. Bez wsparcia złocistym trunkiem nabiegał wynik 4:01:11. Przypomnijmy, że jego podchmielony rekord to 4:33.6.

Wśród pań na milę górą była Kanadyjka Gabriela Stafford, która wynikiem 4:24.80 ustanowiła nowy halowy rekord kraju. To już drugi rekord poprawiony przez tę zawodniczkę w krótkim okresie. Na początku stycznia w w Glasgow uzyskała rezultat 14:57.45 na 5000 m!

Na 3000 m w Bostonie wygrał inny Etiopczyk Hagos Gebrhiwet - brązowy medalista olimpijski z Rio w biegu na 5 000m. Uzyskał on czas 7:37.41, pokonując Kenijczyka Edwarda Chesereka (7:42.93) - siedemnastokrotnego mistrza ligi NCAA w barwach Uniwersytetu Oregońskiego. Kibice w Stanach Zjednoczonych liczą na przyznanie obywatelstwa temu biegaczowi i jego starty dla reprezentacji USA, niemniej przepisy IAAF zostały w tej kwestii zaostrzone.

Dwadzieścia pięć okrążeń - tyle właśnie musiały musiały pokonać w Bostonie uczestniczki biegu na 5000 m. Najlepszą formą, ale i odpornością psychiczną wykazała się faworytka Niemka Konstanze Klosterhalfen - młodzieżowa mistrzyni Europy na 1500 m z 2017 roku z Bydgoszczy, która uzyskała czas 15:15.80. Pod koniec ubiegłego roku młoda zawodniczka dołączyła do grupy słynnej grupy Nike Oregon Project.

Ostatnią biegową konkurencją bostońskiego mityngu była rywalizacja na nietypowym dystansie 500 m. Tu gwiazdą była zaledwie 19-letnia Sydney McLaughlin, dla której był to pierwszy start w profesjonalnej karierze. Utalentowana płotkarka wygrała z czasem 1:09.46. O biegaczce zrobiło się o niej już w 2016 roku, gdy jako 16-latka zakwalifikowała się na igrzyska olimpijskie. Jej przejście z NCAA na zawodowstwo było jednym z największych wydarzeń w USA.

W innych konkurencjach: na 400 m zwyciężył Amerykani Nathan Strother z czasem 46.97, a na 800 m Donavan Brazier z rezultatem 1:45.91. Bieg na 600 m pań wygrała Raevyn Rogers z czasem 1:27.31. Polacy nie startowali.

Kolejny mityng IAAF World Indoor Tour odbędzie się 2 lutego w niemieckim Karlsruhe. ORLEN Copernicus Cup zaplanowano na 6 lutego.

W tym sezonie cyklu, klasyfikacja generalna utworzona zostanie w biegach na 400 m, 1500 m i 60 m ppł wśród mężczyzn, oraz 60 m, 800 m, 3000 m, pchnięciu kulą i skoku o tyczce wśród kobiet. Podział konkurencji co roku ulega zmianie. Nagroda dla zwycięzców wynosi po 20 tys dolarów.