Ruszyła druga edycja peruwiańskiego Półmaratonu Piasków. Polka…

Opublikowane w wt., 03/12/2019 - 06:49

Od 31 kilometrów rozpoczęła się druga edycja Half Marathon des Sables w Peru. W etapowym biegu wystartowało 500 biegaczy z 39 krajów. Łącznie do pokonania mają 120 km podzielonych na trzy etapy. Kobiety stanowią 33 proc. startujących, a wśród nich jest również jedna Polka.

Aleksandra Sadło w biegach etapowych już odnosiła sukcesy. W tym roku Polka mieszkająca w Hiszpanii wygrała Riaño Trail Run. W Peru pierwszy etap ukończyła na 20. miejscu wśród kobiet w czasie 4:23.46. Zwyciężczynią odcinka, który wymagał wspinaczki po luźnym piasku, a później ostrego zbiegu, po takim samym podłożu, została Emili Sabo (3:30.10). Dla Kanadyjki to już druga etapówka w tym roku. W lutym na piątym miejscu zakończyła 236 kilometrowy (6 etapów) The Coastal Challenge.

W stawce pań biegnie również Amy Winters. To nazwisko dużo mówi kibicom sportu paraolimpijskiego. Amy ma w dorobku 7 medali paraolimpijskich, z czego pięć złotych. Zdobyła je w Atlancie, Sydney i w Atenach. Wtedy była sprinterką, a dzisiaj mimo, amputowanej nogi walczy z długim dystansem na peruwiańskiej pustyni.

Wśród panów najszybszym zawodnikiem pierwszego etapu był Emerson Trujillo Flores. Peruwiańczyk regularnie wygrywa biegi w swoim kraju. Startuje także w Europie. W tym roku był 26. biegaczem na mecie biegi CCC. 31 km HMDS Peru pobiegł w czasie 2:46.28.

W drugim etapie zawodnicy pobiegną 69-kilometrowy ultramaraton. Zwycięzców poznamy po ostatnim 25-kilometrowym odcinku.