Rutowska i Grycko mistrzami Polski na 10 000 m

Opublikowane w pon., 23/05/2016 - 12:38

W sobotę w Białogardzie rozegrano Mistrzostwa Polski na 10 000 metrów. Impreza byłem punktem głównym mityngu organizowanego przez tamtejszy klub Iskra. Mistrzami kraju zostali Katarzyna Rutkowska oraz Tomasz Grycko.

Walkę o medale rozpoczęły panie. W szranki stanęło dziesięć biegaczek z których tylko jedna nie ukończyła rywalizacji. Jedyną uczestniczką mistrzostw, która rok temu wywalczyła medal na tym dystansie była Angelika Mach. Przypomnijmy, że reprezentantka AZS UMCS Lublin w Wieliczce była trzecia.

Chociaż na prowadzeniu raz była Anna Szyszka, raz Marta Krawczyńska czy też wspomniana Angelika Mach, to summa summarum zwyciężyła 22- letnia zawodniczka Podlasia Białystok Katarzyna Rutkowska z czasem 34:25,71, co jest to nowym rekordem życiowym zawodniczki. Drugie miejsce zajęła Paulina Krawczyńska, tracąc do zwyciężczyni zaledwie 2 sekundy (34:27.55). Trzecia, tak rok temu, była Angelika Mach z wynikiem 34:35.95, co również jest jej nowym rekordem życiowym.

Nie jest to pierwszy sukces zawodniczki Podlasia Białystok odniesiony w tym roku. W kwietniu w Postomino Katarzyna Rutkowska wywalczyła tytuł Młodzieżowej Mistrzyni Polski w biegu 10 000 metrów osiągając czas 35:18, 97.

Wśród mężczyzn apetyt na medal mistrzostw Polski miało 25 zawodników z których ostatecznie 17 ukończyło rywalizację. Z trasy zeszli m.in. znani z biegów ulicznych Łukasz Oskierko i Paweł Raczyński. Tak jak w przypadku biegu pań, na starcie pojawił się tylko jeden zawodnik, który wywalczył medal mistrzostw Polski na 10 000 m w zeszłym roku. Był to Adam Nowicki, który w Wieliczce zajął trzecie miejsce.

Tytuł mistrza Polski zdobył Tomasz Grycko, finiszując z czasem 29:19,56. Reprezentant Blizy Władysłowo prowadził przez całą drugą część dystansu. Srebro wywalczył wspomniany już Adam Nowicki z wynikiem 29:29,54. Brąz przypadł Dawidowi Malinie, który uzyskał rezultat 29:40,41. Wszyscy zawodnicy ustanowili też swoje nowe rekordy życiowe. Pięciu pierwszych zawodników pobiegło poniżej 30 minut.

Dodajmy, że dla Tomasza Grycko to również drugi złoty medal mistrzostw kraju wywalczony w tym roku.  W marcu w Żaganiu zwyciężył 88. Przełajowe Mistrzostwa Polski na dystansie 10 km.