Sądecki Szlak Kulturowy „Knossos Północy” - w Łącku rodzi się klaster turystyczny

 

Sądecki Szlak Kulturowy „Knossos Północy” - w Łącku rodzi się klaster turystyczny


Opublikowane w pt., 19/06/2020 - 17:42

Uroczyste podpisanie deklaracji o powstaniu klastra turystycznego Sądecki Szlak Kulturowy „Knossos Północy” nastąpiło dziś w Łącku. Wzięli w nim udział samorządowcy, działacze społeczni, przedstawiciele instytucji kultury. Organizatorem spotkania jest gmina Łącko i Społeczno-Kulturalne Towarzystwo "Sądeczanin".

Klaster turystyczny Sądecki Szlak Kulturowy „Knossos Północy” powstaje w trosce o promocję marki historycznego obszaru Sądecczyzny, która wyrasta z jej dziedzictwa kulturowego. Pomysłodawcą i inicjatorem tego ogromnego zamierzenia jest Zygmunt Berdychowski, prezes SKT "Sądeczanin"

- Decyzję naszą opieramy na głębokim przekonaniu, że w pielęgnowaniu spuścizny ojców fundamentalną rolę odgrywają walory turystyczne regionu, powiązane z wydarzeniami, osobami i miejscami historycznymi - deklarują sygnatariusze klastra. - Szczególnie uświadamiają nam to ostatnie przełomowe odkrycia na Górze Zyndrama w Maszkowicach, które już pozwalają na nowo spojrzeć na historię Europy i mają niepodważalne znaczenie naukowe, także dla przyszłych badań nad ekspansją kultury antycznej.

- Szanowni Państwo, nazwa tego szlaku, "Knossos Północy", nawiązuje do kultury i najwspanialszych budowli antycznej Grecji. Mam więc nadzieję, że będzie to jeden z najlepszych szlaków historycznych Polski. To inicjatywa warta wsparcia, do czego zachęcam wszystkich włodarzy gmin i miasta Sądecczyzny - mówił Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego.

- My, Sądeczanie, Lachy, Górale, mamy jedną wspólną cechę - nie poddajemy się - dodał poseł Patryk Wicher. - Być może ktoś uzna ten projekt za zbyt wielki, niemożliwy do realizacji. Ale to właśnie jest wzywanie na naszą miarę. Panu prezesowi Zygmuntowi Berdychowskiemu życzę więc, byśmy już za kilka lat mogli pochwalić się ukończeniem tego kolejnego, wielkiego projektu.

- Z dużą przyjemnością biorę udział w tym spotkaniu, bo na Sądecczyźnie zawsze rodzą się dobre pomysły - dodał Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej, zapowiedziany przez gospodarza uroczystości, Jana Dziedzinę, wójta gminy Łącko.

W ramach szlaku kulturowego wytyczone zostaną między innymi trasy rowerowe, obejmujące sądeckie gminy, podjęta zostanie współpraca z jednostkami samorządu terytorialnego, Samorządem Województwa Małopolskiego, Małopolską Organizacją Turystyczną, lokalnymi organizacjami turystycznymi i organizacjami pozarządowymi działającymi w sferze turystyki. Nastąpi również integracja przedsiębiorstw z branży turystycznej wokół wspólnego produktu turystycznego, jakim będzie Szlak Kulturowy „Knossos Północy”.

- Na przestrzeni 60 kilometrów istnieje aż kilkadziesiąt założeń osadniczych o niesamowitym znaczeniu historycznym - wyjaśniał ideę szlaku historycznego Zygmunt Berdychowski. - Mając tak wiele atutów, musimy je wspólnie wykorzystać. - Pomysł klastra przedstawiłem w ubiegłym roku panu marszałkowi Witoldowi Kozłowskiemu i bardzo mu dziękuję za życzliwą reakcję. To ważne, bo zamierzenie jest wymagające i czeka nas na pewno wiele lat żmudnych przygotowań.

Źródłem inspiracji dla pomysłu szlaku "Knossos Północy" były odkrycia w Maszkowicach. - Kamienna budowla w Maszkowicach o 2700 lat wyprzedza pozostałości budowli kamiennych z czasów Piastów - przypominał dr hab. Marcin Przybyła z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, dzięki któremu udało się pokazać światu skalę i niezwykłość tych okryć.

Samorządowcy wiążą z powstaniem szlaku duże nadzieje. - Rozwój turystyki jest dla nas krytycznie ważny - mówił dla "Sądeczanina" Marek Chudoba, burmistrz Czchowa, będącego nie tylko bramą na Sadecczyznę, ale też gminą, gdzie już oznaczonych zostało kilka miejsc, gdzie udało się dokonać ważnych dla prehistorii regionu odkryć archeologicznych. W spotkaniu w Łącku uczestniczyli również między innymi Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza i Kazimierz Gizicki, zastępca burmistrza, Jan Kotarba, wójt gminy Rytro, Leszek Skoworon, wójt gminy Korzenna, Andrzej Romanek, wójt gminy Łososina Dolna, Józef Tobiasz, wójt gminy Gródek nad Dunajcem, Dariusz Chorużyk – burmistrz Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Piwniczna-Zdrój i Dawid Drukała, wiceburmistrz gminy Zakliczyn.

Tomasz.Kowalski

źródło: sadeczanin.info

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce