Sezon halowy w pełni. Polacy widoczni i... zwycięscy!

Opublikowane w pon., 11/02/2019 - 11:36

Praktycznie nie ma dnia, by gdzieś na świecie nie był rozgrywany mityng. W niedzielę we francuskim Lievin - mieście partnerskim Nowego Sącza, zwyciężali Polacy.

Jasno w tym sezonie świeci gwiazda Igi Baumgart-Witan. W weekend zawodniczka BKS Bydgoszcz wygrała kolejny bieg w tym sezonie. W finale A na 400 m uzyskała czas 52.87, wyprzedzając Holenderkę Lisanne De Witte.

Trzecia w Lievin była kolejna z Aniołków Matusińskiego - Justyna Święty-Ersetic. Mistrzyni Europy z Berlina uzyskała wynik 52.97.

W finale B zwyciężyła natomiast Anna Kiełbasińska z czasem 53.14, co jest jej rekordem życiowym. Czwarta była Małgorzata Hołub-Kowalik (53.91).

Po poprawieniu w Toruniu halowego rekordu Polski na 1500 m, Marcin Lewandowski postanowił ponownie zmierzyć się z dystansem, z którym przez lata był głównie kojarzony. We Francji, utytułowany biegacz wygrał rywalizację na 800 m z czasem 1:47.90, uzyskując kolejne minimum na Halowe Mistrzostwa Europy w Glasgow.

Czwarte miejsce w tym samym biegu zajął Mateusz Borkowski, z wynikiem 1:48.77. Młody zawodnik już w Toruniu wypełnił wskaźnik na HME.

O minimum na Glasgow wciąż walczy Anna Sabat, W Lievin rzeszowianka wystartowała w biegu na 800 m, zajmując siódme miejsce z wynikiem 2:03.79. Tym samym wyrównała swoją życiówkę. Dodajmy, że minimum PZLA to 2:03:00. Bieg wygrała Etiopka Habitam Alemu z rezultatem 1:59.99

W finale biegu na 60 m ppł Klaudia Siciarz była szósta (8.13). Zwyciężyła Białorusinka Elvira Herman (8.00). Natomiast wśród płotkarzy lokatę tę powtórzył Dawid Żebrowski (7.89). Nieco wyżej uplasował się Damian Czykier, który zajął czwarte miejsce (7.80). Wygrał Francuz Pascal Martinot Lagarde (7.57).

Od piątku do niedzieli w Toruniu rozgrywane były Halowe Mistrzostwa Polski do lat 18 i 20. Wśród juniorów, w biegu na 3000 m zwyciężyli Klaudia Kazimierska, z czasem 10:01.99, oraz Aleksander Więcek z rezultatem 8:29.33. W trakcie imprezy padło kilka wartościowych wyników. W biegu na 400 m rekord Polski juniorek należący do Anny Kiełbasińskiej wyrównała Paulina Zielińska (54:14), W biegu na 200 m tyle, że w kategorii U18 rekord ustanowił Oliwier Wdowik ( 21.55). W tej samej grupie wiekowej, w biegu na 2000 m rekord ustanowiła zwyciężczyni Olimpia Breza (6:06.22). Warto te nazwiska zapamiętać.

Na świecie, wysoką formę zaprezentował w weekend 18-letni Norweg Jakob Ingebrigtsen, który podczas mityngu w norweskim Rud, w niemal samotnym biegu ustanowił halowy rekord Europy do lat 20 na 1500 m z czasem 3.36.21. Młodzian poprawił też rekord Norwegii na tym dystansie, należący do... brata Henrika (3:39.70). Jest to wynik nieznacznie lepszy od nowego halowego rekordu Polski na tym dystansie Marcina Lewandowskiego ( 3.36.50).

Podczas tego samego mityngu, Karoline Bjerkeli Grovdal - brązowa medalistka mistrzostw Europy w biegu na 10 000m z Amsterdamu, ustanowiła rekord kraju w biegu na 3000 m z czasem 8.44.68.

Najważniejszym wydarzeniem weekendu był mityng Millrose Games rozgrywany w Nowym Jorku. Nie zabrakło tam doskonałych wyników, ale też dramatycznych scen, które na długo pozostaną w pamięci.