Skopje Marathon: Wizz Air porywa do biegu! [ZDJĘCIA]


Opublikowane w wt., 08/05/2018 - 08:51

W minioną niedzielę w stolicy Macedonii odbył się Wizz Air Skopje Marathon. Największa impreza sportowa Macedonii przyciągnęła do stolicy prawie 10 tysięcy osób, w tym wielu biegaczy z zagranicy. Na starcie królewskiego dystansu i jego połowy stanęli zawodnicy z kilkudziesięciu krajów, w tym Polski. To jedna z siedmiu imprez biegowych organizowanych przez linię lotniczą Wizz Air. Kolejna odbędzie się w Katowicach 10 czerwca.

Na dość szybkiej trasie można było powalczyć o życiowe rekordy w maratonie i półmaratonie. Chętnych na te drugie było zdecydowanie więcej: w półmaratonie wystartowało ponad 1600 osób, w maratonie 250. Pomijając samą kwestię dystansu, do takiego wyboru przyczyniły się z pewnością trasa (dla maratonu dwie półmaratońskie pętle) oraz pogoda. Temperatura odczuwalna w szczytowych godzinach biegu przekraczała 30 stopni a rzeczywista wynosiła tylko odrobinę mniej. Nadchodząca burza spotęgowała jeszcze duchotę. Na szczęście, mimo niekorzystnych prognoz, pogoda wytrzymała do końca biegu. Godzinę po jego zakończeniu Skopje tonęło w strugach ulewnego deszczu.

O rekordowej frekwencji imprezy zadecydował najkrótszy z biegów. Chęć zmierzenia się z 5 km wyraziło aż 7 tysięcy osób! Większość pokonała dystans biegiem, ale nie brakowało też chodziarzy, spacerowiczów i zawodników z psami. Start tej dużej grupy nastąpił kilka minut po starcie maratonu, półmaratonu oraz sztafety maratońskiej, dzięki czemu bieg główny ruszał w naprawdę hucznej oprawie. Dalej nie było wcale ciszej. Kibice dopisali na niemal całej długości trasy a organizatorzy zadbali o oprawę muzyczną biegu. Różnorodność była zaskakująca: od zespołów rockowych, przez DJ-ów, lokalne kapele, po starszego pana śpiewającego włoskie przeboje przy akompaniamencie gitary.

Trasę poprowadzono głównymi, szerokimi arteriami. Ominęła najstarszą część miasta, zbyt krętą i zawiłą, by pomieścić taką liczbę biegaczy, ale na szczęście nie zabrakło na niej słynnego Kamiennego Mostu, łączącego części miasta leżące po obu stronach rzeki Wardar. Zawodnicy przebiegli przez niego tuż po starcie z Placu Macedońskiego. Umiejscowienie startu i mety w tym miejscu, będącym sercem miasta, było strzałem w dziesiątkę.

Na trasie dominowali przedstawiciele państw bałkańskich, ale nie zabrakło też Amerykanów, Brytyjczyków, Norwegów, Szwedów i Polaków. Chociaż organizatorzy zadbali o punkty z wodą na trasie, zabrakło zwilżonych gąbek, kurtyny wodnej czy deszczownic, coraz popularniejszych na polskich biegach. Z pewnością w Macedonii taka temperatura nie jest niczym niezwykłym, ale dla zawodników z innych części Europy była sporym utrudnieniem.

Podium maratonu należało w całości do reprezentantów Kenii. Z czasem 2:14:08 zwyciężył Evans Kipkemoi Biwott, który urwał się towarzyszącemu mu przez całą trasę Johnowi Langatowi na ostatnich kilometrach, zyskując ostatecznie 51 sekund przewagi. Trzeci zawodnik Hosea Rutto Kiprotich dotarł do mety aż 14 minut po rodakach (2:28:58). Wśród pań triumfowała Kenijka Jedidah Wanjiru Karungu, która zwyciężyła z czasem 2:51:24 i jako jedyna kobieta złamała granicę trzech godzin. Na podium stanęły też Chorwatka Marija Vrajic (3:02:00) oraz Macedonka Adrijana Pop Arsova (3:05:04). W biegu wzięło udział dziewięciu Polaków. Najszybszy z nich, Wojciech Pietrzyk, został sklasyfikowany na 8 miejscu z czasem 2:51:45. Zwyciężył też w swojej kategorii wiekowej. W półmaratonie wystartowało siedmioro naszych rodaków, w tym cztery kobiety.

Pełne wyniki można znaleźć TUTAJ

Wszyscy uczestnicy biegu mogli liczyć na pamiątkowe medale na mecie. W pakietach startowych otrzymali koszulki a podczas rejestracji vouchery na loty linią Wizz Air o wartości 20 euro. Podobne atrakcje czekają na wszystkich, którzy wystartują w pierwszej edycji polskiego biegu z logo Wizz Air. 10 czerwca w Katowicach do wyboru będzie półmaraton, biegi na dystansie 10 i 5 km oraz marsz nordic walking. Organizatorzy zaplanowali ciekawą trasę w sercu Śląska, zapewniają też dodatkowe atrakcje: expo oraz specjalną strefę dla dzieci.

Więcej informacji oraz zapisy na stronie: https://www.halfmarathonkce.pl/

KM

Autorem większości zdjęć jest Szymon Nawrat. Dziękujemy!


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce