Solidne góry na dalekiej północy Polski. Jesionowa Cross zaprasza po raz pierwszy


Opublikowane w śr., 13/03/2019 - 11:17

Podobno wszystkie polskie góry znajdują się w południowej części kraju, dobrze poniżej Warszawy. Geograficznie – wszystko się zgadza. Nie wszyscy jednak się z tym pogodzili. W połowie kwietnia Fundacja Kierunek Ultra organizuje pierwszy w Polsce prawdziwie górski bieg… poza górami. Konkretnie – na Suwalszczyźnie.

Tydzień przed Wielkanocą, 14 kwietnia, dzień po znanych już w biegowym środowisku zawodach Ultra Hańcza, organizatorzy zapraszają na bieg Jesionowa Cross. Trzy dystanse - Intro 5 km, Expert 10 km i Tytan 15 km z zapierającym dech w tym terenie przewyższeniem - 250, 500 i 750 metrów. To już naprawdę całkiem uczciwe góry!

Kilka kilometrów na północ od Suwałk znajduje się ośrodek WOSiR Szelment z jeziorem Szelment Wielki i Górą Jesionową. Na jeziorze działa 1000-metrowy wyciąg elektryczny dla nart wodnych i wakeboardu, a na zboczach Jesionowej wyciągi narciarskie i snowbordowe. Skoro w lecie rządzą narty wodne, a w zimie „białe szaleństwo”, to wiosna musi należeć do biegaczy! – uznali ludzie z Fundacji Kierunek Ultra.

Wysokość Jesionowej Góry to 252 m n. p. m., wbiegnięcie na nią z poziomu 192 m u podnóża daje 60 metrów przewyższenia! Na każdej 5-kilometrowej pętli, na której wytyczono trasę biegów, zawodnicy wbiegną na szczyt 5 razy, za każdym razem zdobywając Jesionową z innej strony. W zależności od wybranego dystansu daje to zatem wspinaczkę na Jesionową 5-, 10- lub 15-krotną!

Na zboczach Jesionowej nie ma zbyt wielu ścieżek czy dróg. Większość trasy stanowią trawiaste murawy, bezdroża i wąskie single tracki, co - przy bardzo prawdopodobnym wiosennym błocie – może być nie lada wyzwaniem.

Urozmaicona jest także rzeźba terenu: południowe stoki góry są łagodniejsze, północne bardziej strome. Charakterystyka i długość poszczególnych podbiegów i zbiegów są zatem bardzo różne. Nudno z pewnością nie będzie!

By dodatkowo podkreślić górski charakter trasy, organizatorzy zgłosili Jesionowa Cross do ITRA. Dużych punktów, liczących się do UTMB, pewnie z tego nie będzie, ale każdy z biegaczy zostanie indywidualnie oceniony i dostanie punkty za swój rezultat (tzw. Performance Index).

Start w Jesionowa Cross może więc być ostrym przetarcie przed dużymi górami.

Zapisy na bieg niedawno ruszyły, link do rejestracji znajdziecie w festiwalowym KALENDARZU IMPREZ

Fundacja Kierunek Ultra zaprasza także na pozostałe organizowane przez siebie imprezy biegowe na Suwalszczyźnie:

  • Ultramaraton Ultra Hańcza (13 kwietnia 2019, 63 km i 28 km),
  • multisportowy Predathlon Turtul (1 września 2019, 70 km rower/kajak/rower/bieg)
  • Grand Prix Folwarku Hutta (od lutego do czerwca 2019, cykl 5 biegów na tej samej trasie 10 km
  • Biegun Zimna – (styczeń/luty 2020, 3-dniowa impreza sportowo- kulturalna łączącą zawody biegowe z projekcjami filmowymi i spotkaniami z podróżnikami i biegaczami

Piotr Falkowski

zdj. Fundacja Kierunek Ultra


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce