Sondre Nordstad Moen pobiegnie nad polskim morzem


Opublikowane w pon., 18/02/2019 - 13:58

Sondre Nordstad Moen będzie największą sportową gwiazdą marcowej połówki w Gdyni - informują organizatorzy imprezy. 

Norweg jest pierwszym Europejczykiem, który pokonał granice 2 godzin i 6 minut w maratonie. Dokonał tego w 2017 roku w Fukuoce z czasem 2:05:48. Rekord poprawił później w Chicago słynny Mo Farah - 2:05:11.

Rekord życiowy Sondre Moena w półmaratonie to 59:48. To czwarty wynik w tabeli wszech czasów w Europie (rekord Starego Kontynentu należy od niedawna do Juliena Wandersa, w który w Ras Al Khaimah uzyskał wynik 59:13).

Zakontraktowanie zawodnika ze ścisłej światowej czołówki to część sportowych zobowiązań organizatora, wynikających z uzyskania przez imprezę brązowej odznaki IAAF (wymagany odpowiedni poziom sportowy imprezy). Norwega do Gdyni ściągnął Zbigniew Nadolski, dyrektor sportowy imprezy.  

– Cieszę się, że Sondre przyjął naszą ofertę, to dla nas duże wyróżnienie. (...) Lista zawodników w elicie jest jednak znacznie dłuższa. Mogę obiecać, że Sondre Moen będzie miał godnych siebie przeciwników. Bardzo mocno liczę na dobrą postawę Marcina Chabowskiego, naszego obecnie najlepszego półmaratończyka – zapowiedział Zbigniew Nadolski.

Biegowe gwiazdy coraz chętniej zaglądają nad Wisłę. Dla kilku zawodników biegi w Polsce były wstępem do wielkich sukcesów. M.in. w Gdyni i Warszawie startował Kenijczyk Abel Kirui, wicemistrz olimpijski w maratonie i dwukrotny mistrz świata. W Sopocie biegała Paula Radcliffe - rekordzistka świata w maratonie kobiet (z udziałem mężczyzn), a do Gdańska zawitał Viktor Rothlin, mistrz Europy w maratonie. Z kolei ORLEN Warsaw Marathon w 2015 r. wygrywał Lemi Berhanu, późniejszy zwycięzca Maratonu Bostońskiego. W marcu 2008 r. Półmaraton Warszawski wygrywała Mare Dibaba, która w kolejnych latach sięgnęła po złoto mistrzostw świata i brązowy medal igrzysk olimpijskich.

Gdyński półmaraton wraz z imprezami towarzyszącymi odbędzie się w dniach 15-17 marca 2019 r. W 2020 r. impreza będzie gościć mistrzostwa świata w półmaratonie. 

źródło: Organizator / opr. red.


Polecamy również:


Podziel się: