Sparthathlon kontra Badwater. Sędziują naukowcy

 

Sparthathlon kontra Badwater. Sędziują naukowcy


Opublikowane w wt., 25/02/2014 - 10:20

W opisach ultramaratonów często pojawia się sugestia, że mamy do czynienia z jednym z najtrudniejszych biegów na świecie. Zastanawiacie się czasami, jak porównać dwie imprezy, które odbywają się w różnych warunkach i wybrać tę trudniejszą?

Naukowcy też się nad tym głowili i w poszukiwaniu odpowiedzi przeanalizowali parametry uczestników Spartathlonu i Badwater. Skupili się na płci, wieku i szybkości zawodników oraz różnicach pomiędzy tymi dwoma imprezami.

Badwater to 217 km do pokonania w Death Valley. Sztuki tej biegacze dokonują w lipcu, gdy średnia temperatura dzienna wynosi 46,9 stopni Celsjusza. Spartathlon z kolei to dystans 246 km z Aten do Sparty. Temperatura w ciągu dnia wynosi średnio 27 stopni, a nocami może spaść do około 5 stopni.  W Spartathlonie startuje też więcej biegaczy. W Badwater na liście startowej jest tylko 90 miejsc do zapełnienia. Do badania zostały użyte dane z lat 2000 - 2012 r.

Wyniki

Badwater kończy ok. 79% jego uczestników, Spartathlon jedynie 43%. Liczba zawodników na mecie, sukcesywnie rośnie zarówno wśród mężczyzn, jak i wśród kobiet. Zawodniczek przybywa w obydwu tych imprezach, ale nieznacznie więcej kobiet startuje w Badwater. Wiek pań startujących w tych dwóch ultramaratonach jest zbliżony. W Badwater wynosi 43 lata (+/- 7,5) i 44,5 (+/- 7,8) w Spartathlonie. Biorąc pod uwagę medianę wieku, Spartathlończycy są młodsi więc niż ich koledzy z Doliny Śmierci, ale na obydwu trasach najczęściej spotyka się biegaczy pomiędzy 45 a 49 rokiem życia.

Generalnie zawodnicy powyżej czterdziestki stanowią 76% uczestników Badwater i 71 % startujących w Atenach.

Zawodnicy Badwater są wolniejsi od Spartathlończyków, ale to się może już niedługo zmienić, bowiem przez 13 lat tempo w Badwater stopniowo wzrastało. W 2000 r. mężczyźni biegli ze średnią prędkością 7,9 km/h (+/ 0,7). W 2012 r. przyspieszyli do 8,7 km/h (+/- 0,6). W Grecji od wieli lat mężczyźni utrzymują tempo 10,8 km/h (+/- 0,7), a kobiety 8,7 km/h (+/- 0,5). Te dane nie były oparte o tempo wszystkich uczestników, a jedynie pierwszej piątki z podziałem na płeć.

Wnioski

Naukowcy wyciągnęli oczywisty wniosek, że w ultramaratonach startuje więcej biegaczy niż biegaczek oraz, że tempo biegaczek jest wolniejsze. Bez względu na płeć najczęściej spotyka się na obydwu trasach zawodników po 40 roku życia.

Rozważając jednak mniej oczywistą kwestię trudności i wymagań stawianych zawodnikom, uczeni delikatnie wskazują Spartathlon jako imprezę bardziej selektywną. My uważamy, że obydwie są ogromnym wyzwaniem i będziemy kibicować polskim biegaczom na jednej i drugiej.

IB

Źródło: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3710197/

Fot. Wikipedia

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce