Śpiewająco świętowali 6. urodziny parkrunu Warszawa-Praga


Opublikowane w śr., 15/05/2019 - 15:32

W minioną sobotę parkrun w Parku Skaryszewskim obchodził swoje 6 urodziny. 309 już bieg cyklu zebrał blisko 150 uczestników – biegaczy i wolontariuszy. Nie obyło się bez niespodzianek.

W urodzinowej edycji biegu wzięło udział 124 biegaczy. Pierwszy na podium Jacek Kwieciński z Wejherowa, który przybiegł z czasem 18:27. Za nim na podium kolejno uplasowali się Zbigniew Podleś oraz Paweł Żukowski z klubu Vege Runners.

W klasyfikacji pań pierwsze miejsce zajęła Marta Kazmierczak reprezentująca barwy Dream Run, która przebiegła dystans 5 km w 19:40 zostawiając daleko w tyle swoje koleżanki: Magdalenę Pomaską i Małgorzatę Zerek. Po biegu na wszystkich uczestników czekał poczęstunek przygotowany przez wolontariuszy. Kiedy wszyscy dobiegli na metę jeden z uczestników biegu - Marcin Pietraszek - zarapował utwór na temat parkrunu. Zapytany o swoje związki z cyklem powiedział:

- Moja przygoda z bieganiem na poważnie zaczęła się od startów w parkrunie. Ze wszystkich lokalizacji parkrun, ta w Parku Skaryszewskim jest mi najbliższa, ponieważ urodziłem się na Pradze i od dziecka zwykłem tam przychodzić. W swoim utworze zachęcam słuchaczy do uprawiania sportu oraz brania udziału w parkrunie.

Tu się wszystko zaczęło

Parkrun w Parku Skaryszewskim był pierwszą lokalizacją parkrun na terenie stolicy. Uroczysta inauguracja lokalizacji miała miejsce 11 maja 2013 roku. Dziś można śmiało powiedzieć, że parkrun Warszawa-Praga jest jedną z popularniejszych lokalizacji cyklu w stolicy. Wokół, której zebrała się spora społeczność biegaczy.

Z pewnością kluczową rolę odgrywa tutaj sama lokalizacja parku, który jest dobrze skomunikowany z resztą miasta. Urokliwe alejki parku, pewna doza tajemniczości to coś, co wpływa na atrakcyjność Parku Skaryszewskiego, który jest na liście rejestru zabytków. Ponadto po wylaniu nowego asfaltu trasa parkrunu Warszawa-Praga należy do najszybszych w Warszawie. Niewątpliwie “Skaryszak” ma w sobie specyficzną aurę, która urzeka odwiedzających go biegaczy, jak i spacerowiczów - oby tak zostało.

Marcin Urbaniak, koordynator parkrun Warszawa-Praga komentuje: - Ludzie chętnie przychodzą na parkrun ponieważ tak naprawdę, parkrun daje im całkowitą dowolność w jaki sposób chcą w nim brać udział. Jedyna stała to dystans - 5km - a czy chcesz się ścigać, potruchtać ze znajomymi czy przejść pieszo zależy tylko od ciebie”.

Inicjatywa parkrun Polska to cykliczne, bezpłatne biegi na dystansie 5km z pomiarem czasu organizowane w każdą sobotę o 9.00 rano w różnych miastach Polski. Parkrun obecny jest w 39 miejscach w Polsce i skupia łącznie ponad 45 tys. Biegaczy. Spróbujcie!

Źródło: parkrun Warszawa-Praga


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce