Sportowo, frekwencyjnie... 3. LOTTO Półmaraton Lubelski na fali wznoszącej [ZDJĘCIA]

Opublikowane w pon., 28/10/2019 - 15:26

Lubelski półmaraton w edycji 2019 z pewnością zapisze się do tych udanych. Na mecie niedzielnego biegu zameldowało się ponad 820 uczestników, a zwycięzca ustanowił nowy rekord imprezy.

Niemal tradycyjnie w stolicy województwa lubelskiego nie obeszło się bez zmian trasy, a właściwie drobnych korekt. Uczestnicy ominęli nie tak dawno przecież przebudowany stadion miejskim, na którym zaledwie rok temu rozgrywane były tam cieszące się dużym zainteresowanie mistrzostwa kraju w lekkiej atletyce.

Zanim o medale MP walczyli Marcin Lewandowski czy Justyna Święty-Ersetic, obiekt otworzyli właśnie biegacze amatorzy, podczas premierowego LOTTO Półmaraton Lubelskiego. W miniony weekend spotkali się już po raz trzeci.

– Dopisała nam pogoda i uczestnicy. Na pierwszych 3 km musieliśmy wprowadzić lekką modyfikacja trasy, co wynikało z remontów ulic. Sami biegacze mówili, że trasa była nieco trudna, jednak na mecie satysfakcja była większa – mówi Paulina Mróz, z Fundacji Rozwoju Sportu w Lublinie organizatora imprezy.

Lider już na pierwszym kilometrze zostawił za sobą peleton. –Ta przewaga tylko rosła – relacjonuje przedstawicielka organizatora. Mowa o Andrzeju Starzyńskim, Ukraińcu od kilku lat mieszkający w Polsce. Pierwsze 10 km pokonał on w czasie 32:40, a półmaraton ukończył w 1:09:44. Jest to nowy rekord imprezy.

Drugie miejsce zajął Michał Biały - zwycięzca poprzednich dwóch edycji lubelskiej połówki, do którego należał poprzedni rekord zawodów (1:11:02). W niedzielę pobiegł w 1:14:09. Trzeci uplasował się Paweł Wysocki, znany szerzej jako LubelskiBiegacz.pl, z wynikiem 1:15:13.

Wśród pań najlepsza okazała się zawodniczka SKB Kraśnik - Magdalena Wójcicka, która pokonała trasę w 1:29:35. Nad nad drugą z kobiet Darią Paśnicką miała ponad 40 sekund przewagi (1:30:17). Na podium uplasowała się też Katarzyna Konkel z czasem 1:30:53.

Pełne wyniki: TUTAJ

– Nowy termin imprezy, zaplanowany na koniec października, sprawdził się. Trochę udało nam się uciec od dużych imprez, które były we wrześniu i październiku. Biegacze mieli też czas na regenerację. Nasz półmaraton już chyba wpisał się w kalendarz biegów, właśnie na koniec października – twierdzi Paulina Mróz.

W imprezie wzięło 825 biegaczy, co jest znacznym przyrostem w porównaniu z zeszłym rokiem, gdy bieg kończyło 705 uczestników. Do pobicia jest rekord z premierowej edycji, która przyciągnęła aż 1083 osoby.