[AKTUALIZACJA] Stelmach, Parszczyńska i Janasiak w 18. PKO Poznań Maratonie

Opublikowane w pon., 25/09/2017 - 15:25

Mistrzyni Polski w maratonie Dominika Stelmach zapowiedziała, że wystartuje w 18. PKO Poznań Maratonie. Będzie to jej czwarty start na dystansie 42,195 km w tym roku.

Biegaczka przyjeżdża do Poznania z zamiarem poprawiania rekordu życiowego. Jej najlepszy wynik w karierze to 2:38:49 z tegorocznego Orlen Warsaw Marathon. Wynik dał jej szóste miejsce wśród kobiet.

Zaledwie trzy tygodnie wcześniej Dominika Stelmach startowała w Dębnie, gdzie wywalczyła złoty medal mistrzostw kraju w maratonie. Uzyskany rezultat - 2:41:13 - pozwolił uplasować się na drugiej pozycji, za Kenijką Kellen Muttari. Do startu w Warszawie był to też rekord życiowy zawodniczki RK Athletics.

Na początku września Dominika Stelmach uzyskała wynik 2:41:02, zajmując trzecie miejsce podczas Maratonu Wrocławskiego. Czas ten dał jej tytuł najlepszej Polki. Dodajmy, że tydzień przed startem w stolicy Dolnego Śląska, podczas Półmaratonu Praskiego w Warszawie Stelmach wygrała ustanawiając rekord życiowy na poziomie 1:15:17.

Przed maratonem w Poznaniu mistrzyni kraju nie będzie też długo odpoczywać. Właśnie wybiera się na 50 km bieg do Chin. Zmagania odbyć mają się wokół jeziora Fuxian w najbliższą sobotę (szczegóły imprezy).

Taka liczba startów mistrzyni kraju może dziwić, zwłaszcza że większość zawodników z elity startuje w dwóch, góra trzech maratonach w ciągu roku. Z drugiej strony są i tacy biegacze jak Japończyk Yuki Kawauchi, którzy łamią ten schemat. Przypomnijmy, że w maju Dominika Stelmach zwyciężyła w klasyfikacji światowej charytatywnego biegu Wings For Life, pokonując w Chile dystans 68,21 km. Reprezentowała też Polskę podczas Mistrzostw Świata w Trailu.

Start w Poznaniu potwierdziła też Izabela Parszczyńska, której rekord życiowy 2:43:21 osiągnięty został dwa lata temu właśnie w stolicy Wielkopolski. Rezultat pozwolił jej stanąć na podium. Rok później w Poznaniu biegaczka wywalczyła już trzecią lokatę z nieco słabszym czasem - 2:45:13. Jak będzie tym razem?

W gronie uczestniczek tegorocznego Poznań Maratonu znajdzie się wracająca po kontuzji Agnieszka Janasiak.

Zawodniczka z pewnością będzie chciała zwyciężyć w swoim rodzinnym mieście. W 2009 roku zajęła tam drugie miejsce z rekordem życiowym 2:37:33. W tym samym roku w Dębnie została mistrzynią kraju w maratonie. W 2016 roku w Poznaniu wygrała charytatywny bieg Wings For Life z wynikiem 39,4 km.

Wielu kibiców pamięta biegaczkę też z dramatycznego finiszu podczas maratonu w Łodzi, gdy zmęczona upadła 40 metrów metą. Udało jej się ukończyć zmagania, jednak o włos przegrała z Białorusinką Maryną Damancewicz. Zawodniczki uzyskały taki sam czas 2:40.00.

18. PKO Poznań Maraton zaplanowano na 15 października.