Suwalski Biegun Zimna - sportowy i bardzo kulturalny


Opublikowane w pon., 11/02/2019 - 22:10

Biegun Zimna – potoczna nazwa Suwalszczyzny, słynącej zimą z niskich temperatur, uznawanej powszechnie za najzimniejszy region Polski. Taką nazwę nadali zatem organizatorzy z suwalskiej Fundacji „Kierunek Ultra” 3-dniowej imprezie łączącej sport (bieganie i narciarstwo) z kulturą (projekcje filmowe, wystawa fotografii, spotkania ze sportowcami i podróżnikami).

Zaczęło się w piątkowy wieczór biegiem pod nazwą Nocny Patrol na dystansie 12,5 km, leśnymi i szutrowymi ścieżkami w sąsiedztwie Wigierskiego Parku Narodowego. Nie dość, że po ciemku, to jeszcze dosyć trudno. Zaspy (chwilami) po uda były niezłym wyzwaniem! Na mecie, usytuowanej na skraju lasu w  pensjonacie Sowa w Lipniaku (10 km od Suwałk) najszybciej pojawili się Jakub Ołowski z Wydmin koło Giżycka (potrzebował na pokonanie dystansu 53 i pół minuty) i suwałczanka Joanna Karczewska (niecała godzina i 5 minut).

WYNIKI

W sobotę rano uczestnicy Bieguna Zimna ruszyli na „biegówki”. Zawody stylem klasycznym o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Suwałki rozegrano na specjalnie przygotowanej pętli Narciarskiej Trasy Biegowej „Papiernia”, na dystansach 12 km (dorośli) oraz 4 km (dzieci). Pośród prawie setki zawodników najlepsi okazali się: Hubert Paszkowski z Gołdapi (36:39 min.) i Aneta Ciborowska z Pisza (47:10) na trasie długiej oraz Itan Ciborowski z Pisza (15:26) i Gaja Szlengier (17:04) na krótkiej, która – co warto podkreślić – dała się wyprzedzić tylko jednemu chłopakowi, wspomnianemu zwycięzcy!

Sportową część Bieguna Zimna zwieńczyła Śnieżna Odyseja, niedzielny bieg terenowy na dystansie 27 km ścieżkami północnej, najbardziej pofałdowanej części Wigierskiego Parku Narodowego. Nieznane dla wielu, szczególnie zimą, miejsce, gdzie lodowiec pozostawił po sobie ślady w postaci licznych kemów, moren i pagórków.

Biegowy dublet „ustrzelili” zwycięzcy Nocnego Patrolu – Jakub Ołowski (2:02:33) i Joanna Karczewska (2:35:56).

WYNIKI

– Pogoda dopisała, śnieg się utrzymał, noc była czarna, a na Odysei świeciło piękne słońce – podsumowała zadowolona Iwona Łobasiuk z Fundacji „Kierunek Ultra”.

Organizatorzy postarali się, by uczestnicy zmagań sportowych nie nudzili się w czasie wolnym od rywalizacji. W suwalskim hotelu Loft zorganizowali dla nich pokaz filmów z ubiegłorocznego Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady („Mira”, „Big World” i „Loved By All: The Story of Apa Sherpa”) oraz spotkania ze znaczącymi postaciami świata sportu i podróży: Dariuszem Strychalskim, niepełnosprawnym ultrabiegaczem, Zuzanną Andryczuk realizującą projekt Korona Ziemi (zdobyła do tej pory Mt. Blanc, Elbrus, Kilimandżaro i Aconcaguę), Karolem Zubrzyckim „Żubrem w Naturze”, podróżnikiem, który przekracza granice, by realizować swoje marzenia oraz Gniewomirem Skrzysińskim, biegaczem ultra i zapalonym weganinem, autorem bloga gniewomir.in - Myśl Jedz Biegaj i wydanej niedawno książki „Bieganie na weganie”.

Imprezie towarzyszyła też, otwarta podczas Bieguna Zimna, wystawa fotografii „Biegacze 2018” autorstwa Agnieszki Koziak z Białegostoku, prezentująca zdjęcia uczestników różnych imprez biegowych.

Piotr Falkowski

zdj. Koziak Photo


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce