Sycylijska Etna Trail dla rekordzisty Appalachian Trail. Polak wysoko!

Opublikowane w ndz., 22/07/2018 - 20:54

Etna Trail to biegi na czterech dystansach, w tym dwa ultramaratony, które odbywają się na wyjątkowo trudnym podłożu. Bieg, jak mówi jego nazwa, prowadzi trasą wyznaczoną na Etnie. Wulkaniczna lawa, czyli drobne, czarne i, co najważniejsze, luźne kamyczki, osuwające się spod nóg nie ułatwiają biegu. Zawodnicy poruszają się wśród wyziewów krateru w iście księżycowym otoczeniu.

W tym roku zwycięzcą 52-kilometrowego biegu o 2600 m przewyższeń został Joseph McConaughy. Amerykanin, obecny rekordzista Appalachian Trail, uporał się z wyzwaniem w 6 godzin 19 minut i 29 sekundach. Po przekroczeniu linii mety, siedząc na krześle w miasteczku u podnóża wulkanu, z zasłużonym piwem w ręce, bieg nazwał „ciężkim”.

Za McConaughy’e, na metę przybiegli: na drugim miejscu Francuz Greg Garnery (6:26:55) i Włoch Francesco Mangano (6:49:07). Wśród pań wygrała Hiszpanka Mila Dura Rodriguez – 07:17:52.

Na wysokiej siódmej pozycji wśród panów i ósmym open zakończył bieg Szymon Brzezowski, który na trasie spędził nieco ponad 7 godzin i 43 minuty. Z kolei Przemysław Lebiedzieński i Andrzej Grubalski uplasowali się odpowiednio na 45 i 46 miejscu wśród mężczyzn, z identycznym rezultatem - 11:27:43.

W 94-kilometrowym biegu Etna Trail o 4800m przewyższeń Polacy nie brali udziału. Zwycięzcą został Włoch Francesco Bianchini, który startował także przed rokiem. Wtedy zajął piąte miejsce. Teraz na metę przybiegł pełen energii i w podskokach. Uzyskał rezultat 14:25:01.

W biegu 24-kilometrowym, który wśród pań wygrała Basilia Foerster, Anna Okoń z wynikiem 5:27:27 zajęła 38 pozycję.

Pełne wyniki: TUTAJ