Szóstka na Zermatt. Znamy skład reprezentacji Polski na ME w biegach górskich (7 lipca)


Opublikowane w wt., 21/05/2019 - 17:10

Dominika Stelmach, Anna Ficner i Katarzyna Golba oraz Sylwester Lepiarz, Dawid Malina i Michał Biały – tak będzie wyglądał skład reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy w Biegach Górskich, które 7 lipca odbędą się w Szwajcarii.

Do Zermatt, kurortu i stacji narciarskiej w Alpach Pennińskich u styku granicy z Francją i Włochami, pojadą zawodnicy, którzy najlepiej spisali się w sobotnich Mistrzostwach Polski w Biegu Górskim na Krótkim Dystansie. Rywalizację o medale rozegrano w Sobótce w ramach 26 Biegu na Ślężę.

Z możliwości wyjazdu na ME zrezygnowali jedynie wicemistrzowie kraju, którzy mają w tym czasie inne plany i już wcześniej uprzedzali, że o powołanie do kadry tym razem nie walczą.

Podwójna detronizacja. Ślęża wyłoniła mistrzów Polski na krótkim dystansie w górach

Zasady kwalifikacji ogłoszone wcześniej przez Polski Związek Lekkiej Atletyki były proste: na ME jedzie po troje najlepszych zawodników MP pod warunkiem straty czasowej do zwycięzcy biegu nie większej niż 5 procent. Rekord trasy „wykręcony” przez Dominikę Stelmach sprawił jednak, że w przypadku kobiet trzeba było te zasady złagodzić.

Każdy regulamin lekkoatletycznej centrali kończy się zdaniem: „Ostateczną decyzję o powołaniu do reprezentacji podejmuje Zarząd PZLA na wniosek Zespołu Szkoleniowego PZLA”. Ten „wytrych” bywa czasami stosowany przez związek w sposób bardzo kontrowersyjny i wzbudzający mnóstwo emocji. Tym razem jednak dzięki niemu w ME może wystartować reprezentacja Polski w pełnym składzie.

Rekordowy czas Dominiki Stelmach w Biegu na Ślężę to 30:17 min. Dopuszczalna ww. regulaminem 5-procentowa strata czasowa to 1 minuta i 31 sekund. Kwalifikację do reprezentacji dawał zatem wynik 31:48. W tym limicie zmieściła się jedynie Martyna Kantor, tyle że wicemistrzyni Polski już wcześniej zrezygnowała ze startu w ME z powodów rodzinnych. Brązowa medalistka Anna Ficner uzyskała czas 32:09, zaś czwarta na mecie, mistrzyni z 2018 r. Katarzyna Golba – 33:02.

Andrzej Puchacz, odpowiedzialny w PZLA za biegi górskie, podjął jednak słuszną, naszym zdaniem decyzję, by obie wymienione zawodniczki powołać na Mistrzostwa Europy. Tym samym, po akceptacji zarządu PZLA, która wydaje się formalnością, w Zermatt wystartują 3 nasze zawodniczki.

Dla Anny Ficner, policjantki ze Złotoryi, będzie to debiut w narodowych barwach w biegach górskich (choć w 2016 r. została w Warszawie mistrzynią Europy w biegu po schodach), jej koleżanki mają znacznie większe doświadczenie międzynarodowe. Dominika Stelmach wywalczyła nawet przed rokiem w Karpaczu wicemistrzostwo świata WMRA w biegu długodystansowym!

W przypadku kadry mężczyzn problemu z zasadami nie ma, choć w Szwajcarii też nie wystartuje wicemistrz Polski z Sobótki. Tydzień przed ME, Krzysztof Bodurka zadebiutuje w górskiej „lidze mistrzów”, czyli cyklu Golden Trail World Series. – Po Maratonie Mont Blanc nie zdołałbym się zregenerować tak, by dobrze wystartować w ME – tłumaczy trzykrotny w tym roku medalista MP (złoto w biegu anglosaskim oraz srebro na dystansach długim i krótkim).

Strata czołówki w Sobótce do zwycięzcy Sylwestra Lepiarza nie była jednak tak znacząca jak u kobiet. Czas mistrza Polski 25:36, regulaminowe 5 procent straty to 1 minuta i 17 sekund (czyli wynik 26:53). W tym limicie zmieścili się zawodnicy z miejsc 3 i 4: Dawid Malina (26:37) i Michał Biały (26:46). Obaj zatem, wraz z Sylwestrem Lepiarzem, przywdzieją za niespełna 7 tygodni biało-czerwony strój z orzełkiem.

Malina jest w reprezentacji Polski debiutantem, największe doświadczenie ma Lepiarz, który w MŚ i ME startował już 3-krotie, m. in. wspólnie z Białym w ubiegłorocznych MŚ w Andorze (12 km pod górę).

18 Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich odbędą się 7 lipca na trasie długości 10,1 km o przewyższeniu 1030 m, wiodącej pod górę z Zermatt (1604 m n.p.m.) na szczyt Riffelberg (2579 m n.p.m.).

Piotr Falkowski

zdj. Bieg na Ślężę


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce