Szóstka Polaków w elicie maratonu we Frankfurcie. Debiuty Kulki i Gosk


Opublikowane w pt., 11/10/2019 - 12:22

W licznym gronie stawią się nad Menem czołowi polscy biegacze i biegaczki. Dla jednych będzie to powrót na szybką trasę, a dla innych debiut na królewskim dystansie. Zapowiada się ciekawa rywalizacja.

We Frankfurcie ponownie wystartować ma Błażej Brzeziński, który w 2012 roku ustanowił ówczesny rekord życiowy 2:14:01. Teraz bydgoszczanin chce walczyć o coś więcej. Minimum na igrzyska w Tokio to 2:11.30 i żeby je uzyskać, musi pobiec na poziomie obecnej „życiówki” - 2:11:27.

Frankfurt będzie dopiero trzecim maratonem w karierze dla Adama Nowickiego, a zarazem pierwszym przebiegnięty w innym mieście niż Warszawa. Zawodnik MKL Szczecin debiutował zaledwie rok temu podczas Maratonu Warszawskiego, z wynikiem 2:17:43. Wiosną, podczas Orlen Warsaw Maraton nabiegał 2:13:28 i wywalczył brązowy medal Mistrzostw Polski.

Zupełnym debiutantem w maratońskiej stawce jest 26-letni Szymon Kulka - jeden z najbardziej utalentowanych biegaczy młodego pokolenia. Oczekiwania kibiców są spore. Swój pierwszy maraton w karierze Szymon miał pokonać już rok temu podczas Wojskowych Mistrzostw Świata w Bejrucie. Plany te pokrzyżowała jednak kontuzja. Rekord życiowy biegacza z Ropy w półmaratonie to 1:03:03 z 2016 roku.

Za ciosem idzie Aleksandra Brzezińska - tegoroczna mistrzyni Polski w maratonie. Po bardzo o udanym debiucie w Dębnie, zakończonym wynikiem 2:34:51, biegaczka wypływa na szersze wody. Stawka będzie mocniejsza, przez co szansa na uzyskanie lepszego wyniku wzrasta. Minimum na Igrzyska w Tokio dla kobiet to 2:29:30.

Już wcześniej start we Frankfurcie zapowiedziała Dominika Stelmach - mistrzyni kraju w maratonie z 2017 roku. Jeszcze we wrześniu biegaczka zajęła czwarte miejsce podczas Mistrzostw Świata na 50 km (3:17:27). Jej rekord życiowy w maratonie to 2:37:09 z 2017 roku z Seulu. Wiosną wygrała maraton w Łodzi z wynikiem 2:39.11. W minioną niedzielę była druga w Biegnij Warszawo.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Dokumentnie sfrajerzyłam @biegnijwarszawo Drugie miejsce, ale wielki niedosyt. Zaczęłam bardzo wolno: 3,40 i 3,45 dwa kilometry. Za wolno! Przestraszyłam się podbiegu na Agrykoli Piątka 17,45 i prawie dogoniłam po szaleńczym piątym Renatę, ale zapłaciłam za to na 6 i 7km... Ostatnie kilometry 3,27/3,25/3,24. Ale dało to czas jedynie 35,18. Miało być pół minuty szybciej. Dobrze, że trener @mariusz.gizynski wygrał! Teraz trzeba przepracowac 3 tygodnie, mierząc się w tym czasie raz jeszcze z dychą. Szkoda, że cały bieg samotnie. #biegaczka #runner #bieganie #trening #sport #maraton #10km #runninggirl

Post udostępniony przez Dominika Stelmach (@dominika_stelmach_runner)

Do maratońskiego debiutu szykuje się Anna Gosk. Zawodniczka Podlasia Białystok błyszczała formą zwłaszcza w sezonie jesienno-wiosennym. Wystąpiła na Mistrzostwach Europy w przełajach (14. miejsce – red), później ustanowiła kilka rekordów życiowych: 1:13:07 podczas półmaratonu w Gdyni i 33:02 na 10 km w Warszawie. Chociaż wrześniowa próba podczas Great North Run nie wyszła zbyt pomyślnie - 1:19:07 - to od tego czasu forma mogła pójść już górę.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Jak niedziela to dłuższy trening. Dziś w planie 30 na Zakręcie śmierci  Łącznie 33 km na jednym treningu, co jest moim osobistym rekordem  To był pracowity tydzień z sumą 172 kilometrów. I pyk kolejny rekord pod względem całego tygodnia. . Paliwa na treningach dostarczał @enervit_polska  Żel o smaku coli daje energetycznego kopa  . Jak tam u Was? Starty czy trening? A może odpoczynek? Miłego wieczoru!  . #enervitpolska #newbalanceathlete #sonkodbajosiebie #newbalancebieganie #teamnb #running #30k #trackandfield #sundayrunday #longrun #newrecord #mountain #lovemypassion #motivation #biegambolubie #malymikrokamidocelu #runnerslife #polskiegóry #karkonosze

Post udostępniony przez Ania Gosk (@aniagosk)

38. Mainova Franfurt Marathon odbędzie się 27 października. Faworytą imprezy jest ubiegłoroczna zwyciężczyni i rekordzistka trasy Etiopka Meskerem Assefa (2:20:36 - red). Wśród mężczyzn o wygraną walczyć ma m.in. Tsegaye Mekonnen, z życiówką 2:04:32. Organizatorzy spodziewają się ok. 14 tys. uczestników.

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce