Szybki Arkadiusz Gardzielewski wysoko w Weronie. Polacy...

Opublikowane w ndz., 18/02/2018 - 18:02

Arkadiusz Gardzielewski zajął piąte miejsce w Półmaratonie Romea i Julii w Weronie. Mimo deszczowej aury, mokrego asfaltu i śliskiej kostki brukowej, mistrz Polski w półmaratonie, poprawił swoją życiówkę. Samotny bieg do mety, zakończył się dla niego rezultatem 01:03:17.

Arkadiusz Gardzielewski po życiówce w Weronie: "Gdybym nie biegł sam, byłoby szybciej"

Gardzielewski był pierwszym Europejczykiem na mecie. Cztery miejsca przed nim zajęli Kenijczycy.

Wygrał faworyt - Peter Kwemoi Ndorobo. Jego życiówka 1:00:16 jest lepsza niż ubiegłoroczny rekord trasy Edwina Koecha (1:00:24). Organizatorzy przewidywali więc, nie tylko zwycięstwo Ndorobo, ale mieli również nadzieję na nowy rekord. Ndorobo pobiegł jednak wolniej niż chcieli tego gospodarze. Ale emocji nie zabrakło., bo Kenijczyk do ostatniej chwili o zwycięstwo walczył ze swoim rodakiem Ishmale Chelanga Kalale. Linię mety przekroczył z czasem 1:01:01, zaledwie 2 sekundy przed Kalale. W wywiadach po starcie mówił, że na suchej nawierzchni rekord był w zasięgu, ale deszczowe warunki go przekreśliły. Podium dopełnił Ruben Kerio (01:02:58).

Na mokrej trasie ślizgała się również zwyciężczyni. Faworytka imprezy Vivian Jerono pobiegła poniżej swoich możliwości. Bieg wygrała z czasem 1:11:59, podczas gdy jej życiówka to 1:09:05. Jako powód podała walkę o równowagę na trasie.

Drugie miejsce zajęła Anna Incerti, czym odrobinę rozczarowała kibiców i siebie. Mistrzyni Europy w maratonie z 2010, na mecie wyjaśniła dziennikarzom, że nie jest w pełni sił po ostatnich kłopotach zdrowotnych. Do zwyciężczyni straciła ok. 2 minut (1:14:01). Trzecie miejsca zajęła również Włoszka, Claudia Pinna.

Wśród pań na wysokim 20. miejscu bieg ukończyła Paulina Janik, ambasadorka Festiwalu Biegów, która uzyskała wynik 1:26:30. Pani Paulina jest germanistką i biega „na poważnie” od jesieni 2013. Od czerwca 2016 zakochana jest w biegach górskich, ale jak widać i na ulicy radzi sobie doskonale. Gratulujemy!

Półmaraton Romea i Julii w Weronie ukończyło 5435 biegaczy, wśród nich 16 Polaków, oto ich wyniki: