Szybki młodzian. Padł drugi wynik w historii biegów parkrun!


Opublikowane w ndz., 30/12/2018 - 09:18

Organizatorzy biegów parkrun nie lubią, gdy o ich imprezach mówi się jak o zwykłych zawodach. Nie lubią słów zwycięzca i rywalizacja, bo parkrun to coś więcej niż sport - to społeczność. Jak więc opisać wynik 20-letniego Brytyjczyka Alexa Yee, który podczas sobotniego biegu na 5 km w Dulwich na południu Londynu złamał... 14 minut?

Alex Yee zadziwił wolontariuszy parkrun, uzyskując rewelacyjny wynik 13:57 (średnie tempo biegu 2:47 min./km). To drugi rezultat w historii tej inicjatywy – globlanie! Najszybszy jest inny „Wyspiarz” - Andrew Baddeley, który w Bushy Park, gdzie narodził się parkrun, w 2012 r. uzyskał rezultat 13:48.

Alex Yee to młody triathlonista, brązowy medalista zawodów Pucharu Świat z chińskiego Weihai. Jest też uzdolnionym biegaczem. Udowodnił to w tym roku podczas debiutu na dystansie 10 000 m, gdzie uzyskał czas 27:51.94, zostając przy okazji mistrzem Wielkiej Brytanii. Dodajmy, że ten wynik jest lepszy od rekordu Polski Jerzego Kowola z 1978 roku (27:53,61)! W tym roku Yee ustanowił też rekord życiowy na 5000 m - 13:34.12.

W zeszłym roku kariera Brytyjczyka znalazła się na zakręcie. Podczas zawodów Pucharu Świata w triathlonie rozgrywanych w Cagliari, doznał wypadku na rowerze. Po uderzeniu w betonowy słupek stracił na chwilę przytomność. Doszło też do złamania żeber, kręgów, oraz zapadnięcia płuca. Jak widać, złe chwile ma już jednak za sobą.

Pakrun to cykl darmowych sobotnich biegów rozgrywanych na dystansie 5 km. Udział w nich jest darmowy, można biegać ale też spacerować. „Parkrunowy Rekordy Polski” wśród mężczyzn wynosi 14:41 i należy do Artura Kozłowskiego, natomiast wśród pań najszybciej pobiegła Monika Andrzejczak - 16:22. W naszym kraju biegi parkrun rozgrywane są już w 59 lokalizacjach.

Strona cyklu: www.parkrun.pl

RZ

Polecamy również:


Podziel się: