Szybkie biegi Polaków w Armagh. Ależ poziom!

Opublikowane w pt., 16/02/2018 - 08:43

Takiego poziomu rywalizacji w biegu ulicznym na 5 km jak w północnoirlandzkim mieście Armagh nie spotyka się często. Co więcej, z roku na rok tempo biegaczy rośnie! Żeby znaleźć się wśród dziewięćdziesięciu czołowych zawodników tegorocznej, 28. już edycji, trzeba było pokonać trasę w czasie poniżej 15 minut!

Historyczne centrum religijne Irlandii, co roku odwiedzane jest głównie przez zawodników z kontynentu oraz USA. W tym roku gwiazdą imprezy był Brytyjczyk Dewi Griffiths, który w zeszłym roku zadebiutował w maratonie z czasem 2:09:49 (Frankfurt). Tradycyjnie na starcie nie zabrakło też biegaczy z Polski, w tym wicemistrza Europy w biegu na 3000 m z przeszkodami z 2014 roku - Krystiana Zalewskiego.

Impreza rozgrywana jest w centrum miasta i gromadzi wielu kibiców. Trasa biegu głównego składa się z czterech rund. Dwa lata temu, aż 66 zawodników uzyskało tu wynik poniżej 15 minut. Rok temu taki rezultat uzyskało 77 biegaczy. Tym razem nawet 94. uczestnik rywalizacji - Szwajcar Fabe Downs, pobiegł szybciej niż w kwadrans.

Zmagania wygrał Brytyjczyk Sam Stable, z wynikiem 13:59. Tuż za podium, z czasem 14:02 znalazł się Belg Yannick Michielis, który rok temu we Wrocławiu wywalczył srebrny medal Światowych Igrzysk Sportowych w... biegu na orientacje. Krystian Zalewski zajął 39. miejsce, z wynikiem 14:30. Wspominany Dewi Griffiths był jedenasty, z rezultatem 14:07.

W ramach Brooks Armagh 5K International Road Race rozgrywane są też biegi na 3 km. W zmaganiach mężczyzn na tym dystansie najlepszy okazał się... Michał Rozmys. Ubiegłoroczny brązowy medalista młodzieżowych Mistrzostw Europy na 1500 m uzyskał czas 8:30.

W biegu kobiet wysokie ósme miejsce zajęła Matylda Kowal - aktualna mistrzyni Polski w biegu na 3000 m z przeszkodami i olimpijka z Rio. Polka uzyskała rezultat 9:25. W drugiej dziesiątce uplasowała się Mariola Ślusarczyk, która była 19. z wynikiem 9:39. Wygrała Laura Weightman – brązowa medalistka Mistrzostw Europy z 2014 roku w biegu na 1500 m. Brytyjka uzyskała czas 8:59. Dodajmy, że aż 34 kobiety pobiegły poniżej 10 minut!

Pełne wyniki: TUTAJ