Tokyo Marathon: Milion dolarów za rekord Japonii! Faworyt zawiódł [WIDEO]

Opublikowane w ndz., 25/02/2018 - 12:05

Triumfatorem pierwszego w tym roku maratonu z serii Abott World Marathon Majors został Dickson Chumba.

Kenijczyk po swoje drugie w tym biegu zwycięstwo ruszył po przekroczeniu 30. kilometra, konsekwentnie gubiąc po drodze rywali. Ostatnie 5 km należało już do niego. Linię mety przekroczył z czasem 2:05:30, o 12 sekund lepszym niż w 2014 r. Wówczas jego czas wystarczył nie tylko do zwycięstwa, ale także do rekordu trasy. Rok temu z pozycji rekordzisty zdetronizował go Wilson Kipsang, któremu mimo zapowiedzi poprawiania rekordów, nie udało się obronić tytułu z 2017r., ani ukończyć biegu.

Drugie miejsce zajął Yuta Shitara i to on został bohaterem imprezy i całej Japonii. Z czasem 2:06:11 poprawił 16-letni rekord Japonii w maratonie. Shitara, który jest również rekordzistą Japonii w półmaratonie, za swoje osiągnięcie otrzymał niemal milion dolarów nagrody! Tak swoich biegaczy motywują japońscy działacze lekkoatletyczni i biznesmeni, inicjatorzy „Projekt EXCEED”.

Miliony za rekord kraju w maratonie. Nie, nie w Polsce

Poprzedni rekord - 2:06.16 - padł w 2002 r. maratonu w Chicago w 2002 i był dziełem Toshinari Takaokiego.

Podium z czasem 2:06:33 dopełnił Amos Kipruto, zwycięzca ubiegłorocznego maratonu w Seulu.

Faworyt, były rekordzista świata Wilson Kipsang ukończył zmagania na... 15. kilometrze.

W rywalizacji kobiet po swoje drugie w Tokyo Marathon zwycięstwo sięgnęła Birhane Dibaba, która z czasem 2:19:51 poprawiła swój rekord życiowy. Poprzedni również zrobiła w Tokio. Przed rokiem była tu druga z rezultatem 2:21:19. Dokładnie taki czas, jak poprzednia życiówka Dibabe, uzyskała druga na mecie Ruti Aga.

Trzecie miejsce na podium należało do Amy Cragg. Trzecia zawodniczka ubiegłorocznego maratonu w Londynie, w Tokio, z czasem 2:21:42, poprawiła swoją życiówkę.

W rywalizacji wózków lekkoatletycznych swoje trzecie zwycięstwo w biegu odniósł Hiroyuki Yamamoto. Zwycięzca z Bostonu (2013), który na wózku usiadł po wypadku motocyklowym, uzyskał czas 1:26:23.

Formy nie straciła również, rekordzistka tras maratonów w Londynie i Bostonie. Manuela Schar z czasem 1:43:25 nie miała problemów z pokonaniem Tatyany McFadden (1:44:51) i przekroczeniem linii mety na pierwszym miejscu.