Tomasz Hamerlak wygrywa maraton w Stambule!

Opublikowane w ndz., 17/11/2013 - 13:59

35 lat temu do Stambułu przyjechała grupa nietypowych, niemieckich turystów. Mieli oni w zwyczaju brać udział w maratonie organizowanym w odwiedzanym przez siebie kraju. Niestety Turcja nie planowała w czasie ich pobytu żadnego biegu. Turyści do współpracy zaprosili więc miejscowych lekkoatletów i po raz pierwszy przebiegli przez most Bosforski łączący Azję z Europą. Najszybciej zrobił to turecki biegacz Hasan Saylan. Od tamtej pory maraton odbywa się regularnie.

Pierwszym Polakiem na podium tego biegu był Krzysztof Niedziółka, który w 1987 r. zajął drugie miejsce z czasem 2:16:42. Dziesięć lat później trzecie miejsce w Stambule zdobył Adam Szonowicz z czasem 2:18:08. Na kolejny sukces czekaliśmy następną dekadę. W 2007 r. Małgorzata Sobańska dobiegła do mety na drugiej pozycji. Trasę łączącą dwa kontynenty pokonała po 2 godzinach, 31 minutach i 8 sekundach.

Tomasz Hamerlak nie kazał nam czekać kolejnych na dziesięciu lat na sukces w Turcji. W 35. edycji maratonu nie miał sobie równych! Paraolimpijczyk z Londynu po nieudanym ze względu na problemy techniczne z wózkiem, starcie w Nowym Jorku, turecki bieg wygrał w pięknym stylu. Odjechał rywalom tuż po starcie i na metę przyjechał po 1 godzinie, 45 minutach i 21sekundach. Drugi na linii mety, reprezentant Tajlandii miał ponad 14 minut straty.

W konkurencji biegaczy nie było niespodzianek. Nie padł nowy rekord trasy, którego spodziewali się organizatorzy, ale zwycięzcą został faworyt zawodów Abraham Kiprotich reprezentujący Francję. Wśród pań trasę łączącą Azję z Europą najszybciej przebiegła Kenijka, Rebecca Chesire, która w kwietniu zajęła drugie miejsce w Dusseldorfie.

W Stambule wystartowało ponad 70 Polaków. Najszybszym z nich okazał się Robert Zając, który maraton ukończył na 36. miejscu z czasem 2:54:16. Wśród Polek najlepiej poradziła sobie Olga Makowska. Trzydziesta kobieta na mecie uzyskała czas 3:33:21.