Tomasz Walerowicz o krok od medalu MŚ 100 km

Opublikowane w ndz., 27/11/2016 - 18:33

Mistrzostwa Świata IAU 100 km obfitowały w rekordy i to nie tylko życiowe. Dla nas najważniejszą informacją płynącą z Alcazares w Hiszpanii jest czwarte miejsce Tomasza Walerowicza.

Zwycięzca polskiej edycji Wings for Life Run, zaczął się przygotowywać do mistrzostw tuż po poznańskim biegu. Tam jego wynik zapewnił mu 9. miejsce na świecie. Teraz z czasem 6:37:23 dołączył do czołówki „setkowiczów”. Do podium zabrakło niewiele, bo mniej niż dwie minut. Jeszcze w połowie dystansu Tomasz biegł poza ścisłą czołówką.

Powody do radości ma także Jacek Będkowski, który z czasem 7:27:46 zajął 43. miejsce i swoją życiówkę poprawił o 17 minut i 40 sekund. Trzeci z Polaków, Tomasz Klimas zajął 71. miejsce.

Walka o zwycięstwo toczyła się pomiędzy Japończykiem Hideakim Yamauchim a zawodnikiem z RPA Bongmusa Mthembu. Ten drugi, zwycięzca Comrades Marathon z 2014 i trzeci zawodnik w tegorocznej edycji, w Hiszpanii zajął ostatecznie drugie miejsce. Jednak jego wicemistrzostwo i rezultat 6:24:05 wystarczyły, by ustanowił nowy rekord RPA na dystansie 100km. Setkę pokonał o 62 sekundy szybciej niż Bruce Fordyce, dziewięciokrotny zwycięzca Comrades Marathon, którego rekord miał już 27 lat.

Bongmus Mthembu do złotego medalu stracił prawie 6 minut. Hideaki Yamauchi, drugi zawodnik tegorocznego Lake Soroma, specjalista biegów 6-godzinnych, dopiero 5 km przed metą objął prowadzenie, którego nie odebrał mu już Mthembu. Metę przekroczył z czasem 6:24:05, uzyskując fenomenalne średnie tempo 3:47 min./km!.

Podium dopełnił Amerykanin Patrick Reagan (6:35:42).

W stawce pań zabrakło kontuzjowanej Dominiki Stelmach. Zwyciężczynią z czasem 7:34:25 została Kristin Bull. Australijka wyprzedziła Chorwatkę Nikolinę Sustic (7:36:09) i piątą przed rokiem Brytyjkę Joannę Zakrzewski (7:41:47).

Pełne wyniki: TUTAJ