Trzynaścioro Polaków w Spartathlonie 2019

Opublikowane w śr., 11/09/2019 - 15:56

Za dwa tygodnie 400 biegaczy z 53 krajów wystartuje z Aten do Sparty (w sumie 246 km). W tej grupie będzie również 13 Polaków. Dla większości rodaków będzie to pierwszy Spartathlon w karierze.

Jedyną kobietą w stawce jest Milena Grabska-Grzegorczyk. Dziewiąta zawodniczka mistrzostw Europy w biegu 24-godzinnym i trzykrotna finalistka Biegu 7 Dolin, podczas tegorocznego 10. TAURON Festiwalu Biegowego w Krynicy startowała w Koral Maratonie. Po zaciętej rywalizacji z zawodniczką z Ukrainy zajęła trzecie miejsce.

- Dla mnie to był po prostu mocny trening. Takie było zalecenie trenera, a maraton nie jest moim docelowym dystansem. Trenuję z myślą o Spartathlonie i Koral Maraton był elementem przygotowań. To, że udało się stanąć na podium, to bardzo miły dodatek do tego treningu - mówiła nam w Krynicy Milena Grabska-Grzegorczyk.

Najbardziej doświadczony zawodnik w polskiej stawce to Zbigniew Malinowski, który już 14 razy startował w Spartathlonie! Z trasą biegu są zaznajomieni: Robert Grabsztunowicz, który ukończył imprezę w 2017 r. i Jacek Latała, który przed rokiem finiszował na 151. miejsce z wynikiem 34:31:22.

Na liście startowej są także: Dariusz Skrobała - jedyny zawodnik, który zmieścił się w limicie Biegu Kreta na dystansie 378 km, Michał Ronge - mieszkający w Irlandii biegacz, uczestnik m.in. maratonu w Londynie i w Bostonie; Tomasz Pawłowski - zdobywca Korony Ultramaratonów Polskich i finiszer Biegu 7 Dolin w 2017 r.

Z kolei Waldemar Binkowski festiwalową setkę kończył już pięciokrotnie. Andrzej Mazur zrobił to w 2017 r. Był również drugim zawodnikiem Gali Biegów Ultra. Trzecie miejsce w tej Gali zajmował wtedy Paweł Kudlak, który w zeszłym roku stanął również na najniższym stopniu podium Ultrabalatonu.

Po numery startowe zgłoszą się także Dawid Mielczarek – dziesiąty zawodnik mistrzostw Polski w biegu 24-godzinnym, Maciej Jęrachowicz - finalista B7D z 2017 r. i Tomasz Jędrzejko - szósty na mecie 130 km DFBG.

Już 37. edycja Spartathlonu odbędzie się w dniach 27-28 września.