Tychy pamietają, Tychy biegają. Ku pamięci Pawła Lorensa


Opublikowane w pon., 11/02/2019 - 12:28

Każda miejscowość ma swoich bohaterów, zarówno tych historycznych jak i sportowych. Tychy również mają taką zasłużoną postać. Postać z historii (co najmniej) regionalnego sportu amatorów, bo Pawła Lorensa z pewnością możemy wpisać do galerii chwały tyskiego biegania.

Paweł Lorens urodził się w Kozach koło Bielska Białej, ale przez wiele lat był mieszkańcem Tychów. Przez lata, na dobre i złe, związany był z lekką atletyką. Był multimedalistą Mistrzostw Polski, czterokrotnie zdobywał złoto na 20 km. Zajmował 3. miejsce w Maratonie Berlińskim w 1984 r.. Swój dorobek zamknął życiówką w maratonie 2:13:05.

W 1996 r. Lorens zorganizował w Tychach pierwszą edycję międzynarodowego biegu ulicznego, który tutejszy MOSiR - przy współudziale SPLA, koleżanek i kolegów zgromadzonych w grupie biegowej 40 Latek Tychy - do dzisiaj kontynuuje.

Jako nauczyciel WF-u w Bojszowach, Paweł Lorens był też animatorem siatkówki młodzieżowej. Nam, amatorom biegania, zawsze służył radą, podpowiadał metody treningowe, ale przede wszystkim, był wspaniałym kolegą - jednym z nas, biegaczy. Nie patrzył na nas z wyżyn mistrzowskiego maratończyka. Biegał z nami po leśnych ścieżkach, zapraszał na nasze biegowe imprezy swoich sławnych kolegów i koleżanki. Tytuł „Biegowego Dziada Roku” Paweł przyjął z humorem, bardzo sobie go cenił.

Był „pełnokrwistym” człowiekiem, takim “do tańca i różańca”. Byłby na pewno zadowolony, widząc coraz większą gromadę biegających, ale i cieszących się przy ognisku swoich kolegów i koleżanki, jak również młodych adeptów biegania.

Dziewiąta edycja biegu odbędzie się 17 marca. Do wyboru jest… jeden dystans 10 km. Nie licząc oczywiście dzieci, które pobiegną na dystansach dostosowanych do wieku.

Jako że Tychy są dobrym miejscem nie tylko do inwestowania, ale i dla sportu, to serdecznie zapraszam na marcowy bieg. Tutejsze trasy są otwarte zawsze i dla każdego.

Strona imprezy: TUTAJ

9. Bieg Pawła Lorensa w festiwalowym KALENDARZU IMPREZ.

Mirosław Bortel, Ambasador Festiwalu Biegów


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce