Ultra na świecie: Austriacy dają wybór – ultra i sztafeta jednocześnie

 

Ultra na świecie: Austriacy dają wybór – ultra i sztafeta jednocześnie


Opublikowane w pt., 28/02/2020 - 08:03

Grenzstaffellauf to bieg o nazwie, która może wprowadzić w błąd. Po pierwsze „Grenz” sugeruje, że bieg odbywa się na granicy. Owszem, ale chodzi tutaj o granice gminy Veitscher, a nie kraju. Po drugie „staffel”, czyli sztafeta… a tak naprawdę jest to ultramaraton, który można pokonać także w sztafecie.

Trasa mierzy 54 kilometry i ma 2040 m przewyższenia oraz… zadziwiająco dużo opcji jej pokonania. Począwszy od indywidualnej, przez dwuosobową sztafetę, na trzyosobowej skończywszy. Pętlę podzielono na trzy nierówne fragmenty, co dało dodatkowe możliwości. I tak w dwuosobowych sztafetach jeden z zawodników musi wybrać dwa kolejne odcinki. Co więcej, w obu wersjach sztafet, pierwszy zawodnik może jednocześnie biec indywidualnie cały ultramaraton. Pozwala to na opcję, w której jeden zawodnik biegnie cały ultramaraton i dwa odcinki sztafety, pozostawiając partnerowi końcowy półmaraton z przewagą zbiegów. Ten ostatni mogą przebiec razem…

TERMIN

34. Grenzstaffellauf odbędzie się 27.06.2020.

POGODA

Klimat w tym regionie Austrii jest zbliżony do polskiego, ale trzeba pamiętać, że to obszar górski i przygotować się na nagłe zmiany pogody.

TRASA

Trasa mierzy 54 km i jest pętlą ze startem i metą w miejscowości Veitsch. Wytyczono ją granicami gminy, co dało nazwę imprezie. Start znajduje się na wysokości 670 m n.p.m. a najwyższy punkt mierzy 1860 m n.p.m.. Jest to Graf-Meran-House.

Pętlę podzielono na trzy odcinki o długości 16,5 km, 16 km i 21,5 km. Są to punkty kontrolne, odżywcze i jednocześnie strefy zmian dla sztafet. Organizator dopuszcza możliwość startu jednocześnie w ultramaratonie i pierwszej zmianie sztafety (a właściwie pierwszej lub pierwszej i drugiej w przypadku sztafety dwuosobowej).

Większość nawierzchni to szlaki leśne i górskie, jedynie pierwsze i ostatnie 1,5 km to asfalt. Po drodze na zawodników czeka 12 punktów odżywczych oferujących herbatę, wodę, colę, izotonik, świeże i suszone owoce a nawet domowe ciasta.

Limit czasu to 8 godzin i 35 minut. Na punktach kontrolnych będących strefami zmian obowiązują dodatkowe limity czasu.

ZAPISY

Zapisy TUTAJ. Za udział w ultramaratonie lub dwuosobowej sztafecie zapłacimy 47 euro a w trzyosobowej 45. Opłacenie startu przez internet będzie możliwe do 25 czerwca, później tylko w biurze zawodów dzień przed startem.

WYMAGANE DOKUMENTY

Dowód osobisty lub paszport.

WYJAZD

Podróż samochodem zajmie 5-6 godzin, jeśli wyruszymy ze Śląska i o 2-3 więcej z Warszawy. Wszystko zależy oczywiście od pory dnia, w której trafimy na obwodnicę Wiednia i słynne korki.

Tanie połączenia lotnicze są możliwe z Warszawy i Gdańska – ceny zaczynają się od 69 zł w jedną stronę (39 dla członków Wizz Discount Club). Dolecimy jednak tylko do Wiednia. Dalej trzeba wypożyczyć samochód lub korzystać z komunikacji zbiorowej. Opcja podróży pociągiem lub autokarem z Polski do Veitsch jest czasochłonna i skomplikowana.

KOSZTY POBYTU

Hotel w samym Veitsch oferuje jednoosobowy pokój za niemal 300 zł. Plusem jest bliskość startu i mety. Jeśli wybierzemy się na zawody samochodem, bez problemu znajdziemy ponad dwukrotnie tańszy nocleg w jednej z sąsiednich miejscowości.

Ceny w sklepach i restauracjach są wyższe od polskich. Jeśli chcemy zjeść obiad, musimy się liczyć z wydatkiem co najmniej kilkunastu euro.

INNE BIEGI

Inne austriacki biegi ultra to: Grossglockner Ultra Trail, Stubai Ultra Trail, Pitz Alpine Glacier Trail czy Mozart 100.

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce