Ultra na świecie: Jedyne punktowane ultra na Litwie. Po piasku!

 

Ultra na świecie: Jedyne punktowane ultra na Litwie. Po piasku!


Opublikowane w czw., 16/08/2018 - 09:14

Kuršių Nerija Ultra-Trail to jedyna litewska impreza biegowa zrzeszona w ITRA, która jednocześnie jest biegiem kwalifikującym do UTMB. W kraju, który zdecydowanie nie zalicza się do górskich, to ewenement. Tym bardziej, że bieg rozgrywany jest… nad morzem. Kuršių Nerija to po litewsku dosłownie Mierzeja Kurońska.

Mierzeja stanowi piaszczysty pas oddzielający Zalew Kuroński od Morza Bałtyckiego. Mierzy ona 98 km, ale południowa część znajduje się już na terenie Rosji a dokładniej obwodu kaliningradzkiego. Pas piasku ma szerokość od 400 metrów do prawie 4 km i w sporej części jest objęty ochroną. Znalazł się też na liście UNESCO. Raz w roku staje się areną walki dla biegaczy. Swoich sił mogą spróbować wszyscy, także początkujący, bo organizatorzy przygotowali różne dystanse: od 9 km, przez półmaraton, maraton, po ultra. Koronny dystans to 65 km zmagań z piaskiem i malowniczych widoków. Może warto spróbować czegoś innego?

TERMIN

Kuršių Nerija Ultra-Trail odbędzie się 20.10.2018.

POGODA

Średnia temperatura października na Mierzei Kurońskiej to 9 stopni. Maksymalnie dochodzi do 12. Bieg odbywa się w bezpośrednim sąsiedztwie morza, należy się więc przygotować na dużą wilgotność, mgły, ewentualne opady i porywisty wiatr.

TRASA

Do wyboru mamy cztery biegi, ale dwa z nich traktowane są jako towarzyszące: Curonian Trail na dystansie 9 km oraz Curonian Half Marathon (21 km). Sporym wyzwaniem jest już Curonian Marathon, rozgrywany na dystansie 44 km i premiowany w ITRA 2 punktami, ale głównym biegiem imprezy jest Curonian Ultra – 65 km z 3 punktami ITRA.

Maraton rozpoczyna się i kończy w Smiltyne. Trasa mierzy dokładnie 44,4 km i ma 520 m różnicy wysokości. Choć teren jest nizinny, pagórki i wydmy zaskoczą biegaczy. Z wielu z nich rozciągają się malownicze widoki, jak z „Głowy Niedźwiedzia” na Kłajpedę. Organizatorzy zapewniają cztery punkty odżywcze. Limit czasu na pokonanie trasy to 6 godzin.

Ultra rozpoczyna się w Nidzie. Trasa mierzy 65 km i ma 1180 metrów przewyższenia. Liczba uczestników jest ściśle limitowana ze względu na obszar chroniony – do startu dopuszcza się jedynie 70 osób. Trasa prowadzi przez las Nidy, obok latarni morskiej, przez najwyższe wzgórze Mierzei Kurońskiej (Vecekrugas 67m) oferujące niesamowity widok na Morze Bałtyckie. Dalej przez iasto Preila, rezerwaty dzikich plaż Naglis mierzące aż 11,5 km, ciemne i gęste lasy Juodkrantė, gdzie można spotkać kormorany, wzgórze czarownicy i kilkanaście innych wydm oraz pagórków.

Na trasie znajduje się pięć punktów odżywczych, jeden z nich jest także punktem kontrolnym z limitem czasu 7 godzin na 37 km. Bieg kończy się w Kłajpedzie. Organizator w cenie pakietu zapewnia przejazd autokarem. Limit czasu to 10 godzin.

ZAPISY

Zapisy dostępne na TEJ stronie. Do końca września za maraton zapłacimy 40 euro a za ultra 55. Później odpowiednio 50 i 70. W cenie, poza standardowymi świadczeniami na trasie, mamy koszulkę techniczną Joma, medal na mecie oraz transport – promem dla maratończyków lub autobusem dla ultrasów.

WYMAGANE DOKUMENTY

Dowód osobisty lub paszport.

WYJAZD

Najlepszym środkiem transportu na Litwie jest samochód. Dojazd do Kłajpedy z Warszawy zajmie około 7 godzin.

KOSZTY POBYTU

Noclegi na Litwie nie są drogie, szczególnie poza sezonem. Za łóżko w hostelu zapłacimy 40-50 zł a za prywatny jednoosobowy pokój niewiele więcej – można je znaleźć już za 65-70 zł. Jeśli wybierzemy się większą grupą, nocleg okaże się jeszcze tańszy. Ceny w restauracjach i sklepach są zbliżone do polskich. Jeśli wybierzemy lokal w turystycznym rejonie Kłajpedy, może być drożej.

Strona Kuršių Nerija Ultra-Trail: https://trailkursiunerija.wixsite.com/trailkursiunerija.

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce