Ultra na świecie: Skole Ultra Trail – obudź w sobie smoka


Opublikowane w sob., 20/10/2018 - 10:46

Wcale nie trzeba jechać bardzo daleko, by doświadczyć prawdziwej dzikości i zmierzyć się z żywiołem, by obudzić w sobie smoka. To gwarantują nam organizatorzy imprezy Skole Ultra Trail, która odbędzie się po sąsiedzku, bo na Ukrainie.

Trasy kuszą swoim urokiem i trudnością, każda jest punktowana w skali ITRA a opłaty startowe, jak na ultra, są naprawdę niskie. Debiut smoczej imprezy zapowiedziano na weekend 15-16 czerwca. Najodważniejsi mogą wybrać trasę mierzącą 101 km z różnicą wysokości rzędu 4500 m. Zaledwie 2 procent trasy to asfalt, reszta dzikie ukraińskie góry i lasy. Tylko dla orłów… albo smoków. Do wyboru są też krótsze wersje: 52, 34 oraz 20 km.

TERMIN

Skole Ultra Trail odbędzie się 15-15 czerwca 2019 r.

POGODA

Warunki w Beskidach Solskich bardzo przypominają polskie Bieszczady. W połowie czerwca można się spodziewać zarówno upałów, jak i burzy z ulewnym deszczem. Trzeba być przygotowanym na różne ewentualności.

TRASA

Do wyboru mamy cztery trasy, w tym dwie ultra.

Yavoryna 101 km

Trasa mierzy 101,2 km, ma 4500 m przewyższenia i za jej pokonanie otrzymamy 4 punkty ITRA. Limit czasu to 40 godzin, po drodze czeka sześć punktów kontrolnych, na trzech z nich obowiązują limity czasowe. Organizator zapewnia transport rzeczy na przepak w punkcie czwartym (mniej więcej połowa dystansu). Bieg startuje z miejscowości Skole, tam też zapanowano metę.

Trasę biegu stanowią po połowie ścieżki i drogi gruntowe. Asfalt to zaledwie 2% całości. W trakcie biegu uczestników czeka kilka przepraw przez strumienie i brodów, które w przypadku większych opadów mogą być błotniste i dość głębokie. Biegacze po drodze zobaczą między innymi skały Wyspy Wielkanocnej, wodospad Kamianka, szczyty Gorgan Lypenskyi i Yavoryna oraz górę Lopata, która będzie ostatnim dużym wyzwaniem na trasie.

Skały Dovbusha 52 km

Druga pod względem długości trasa mierzy 52,6 km, ma 2300 m przewyższenia, 3 pkt ITRA i 16 godzin limitu. Także jest pętlą ze startem i metą w miejscowości Skole. Po drodze trzy punkty kontrolne, ostatni z limitem czasu. Trasa częściowo pokrywa się z dłuższą wersją – biegacze, którzy ją wybiorą także przekroczą Kamiankę wiszącym mostem, zobaczą skały Wyspy Wielkanocnej i Dovbusha a na końcu zmierzą się z górą Lopata. Na tej trasie nie spotkamy asfaltu, przeważają ścieżki oraz drogi leśne.

Wyspa Wielkanocna 34 km

Trasa mierzy 34,2 km, ma 1540 m przewyższenia, 2 pkt. ITRA i 11 godzin limitu. Dwa punkty kontrolne, jeden z limitem czasu.

Smocza Góra 20 km

Najkrótsza trasa mierzy 20,2 km, ma 960 metrów przewyższenia, 6 godzin limitu. Za jej pokonanie otrzymamy 1 pkt. ITRA.

Wyposażenie obowiązkowe jest standardowe: na dystansach ultra musimy mieć folię i gwizdek, na najdłuższym dodatkowo oświetlenie i wodoodporną kurtkę a na wszystkich naładowany telefon i nakrycie głowy.

ZAPISY

Są dostępne na TEJ stronie. Do Nowego Roku koszt zapisu na najdłuższą trasę to zaledwie 27 euro. Do końca kwietnia zapłacimy 32 euro, do 6.06.2019 – 37 a w biurze zawodów 40 euro. Za trasę Skały Dovbusha (52 km) zapłacimy odpowiednio: 20, 25, 30 i 34 euro. Za 34 km 15-29 euro a za najkrótszy z biegów 12-22 euro.

WYMAGANE DOKUMENTY

Paszport.

WYJAZD

Miejscowość Skole, gdzie zaplonowano start i metę biegu, jest oddalona o zaledwie 160 km od Przemyśla. Najłatwiej dotrzeć tam samochodem. Można też wybrać opcję podróży pociągiem np. z Przemyśla do Lwowa i stamtąd do Skole. Do Lwowa latają też tanie linie lotnicze, więc mieszkańcy centralnej i północnej Polski mogą skrócić podróż wybierając połączenie lotnicze i dalszą podróż pociągiem (nieco ponad godzina).

KOSZTY POBYTU

Ukraina jest bardzo przystępna dla turystów. Noclegi w Skole można wynająć już za 100-200 hrywn, czyli 13-26 zł. Organizatorzy oferują też możliwość noclegu na polu namiotowym. Jeśli nie zabieramy własnego prowiantu, zakupy w miejscowych sklepach nie nadszarpną kieszeni. Również lokale gastronomiczne są tańsze niż w Polsce.

Strona imprezy: http://skoleultratrail.com.ua

KM


Polecamy również:


Podziel się: