Ultra na świecie: Wyjątkowe, limitowane 101 km w estońskiej ciemności


Opublikowane w czw., 06/12/2018 - 09:01

Nie brzmi zbyt zachęcająco? To propozycja dla tych, którym setki nie wydają się już wyzwaniem a trasy polskich zimowych biegów znają niemal na pamięć. Bieg zainteresuje także poszukiwaczy przygód i unikatowych imprez. Taliharja Vanakuri Winter Ultra Endurace Race z pewnością do takich należy.

Impreza odbywa się na dalekiej północy, ale jeszcze po tej stronie Bałtyku, w nieco egzotycznej dla nas Estonii. Do pokonania jest 101 km dzikich i pięknych rezerwatów a warunki nie należą do łatwych. Mróz, śnieg i… ciemność, która zapadnie już niecałe cztery godziny po starcie. Do tego zawodnicy są zdani na siebie i muszą dźwigać wyposażenie obowiązkowe z dość pokaźnej listy. Trasę można pokonać na nartach, rowerze lub biegiem. Mamy na to dobę.

Brzmi kusząco? Spieszcie się, bo w imprezie może wystartować zaledwie 50 osób. Zapisy ruszają 15 grudnia.

TERMIN

Bieg startuje 12 stycznia 2019 o 12:00.

POGODA

Średnia temperatura stycznia w tej okolicy to -5 stopni. Należy się przygotować na mróz i wiatr oraz śnieg i lód pod nogami.

TRASA

Trasa mierzy 101 km. Jest w całości oznakowana, jednak w większości są to oznaczenia szlaku, organizatorzy znakują specjalnie jedynie odcinek mierzący 12 km. Jedyny punkt kontrolny znajduje się po 49 km a limit czasu wynosi tam 10 godzin.

Słońce zajdzie o 15:39, więc większość trasy trzeba pokonać w ciemnościach. Trasa wiedzie przez rezerwaty Agusalu, Muraka i Kurtna, ośnieżonymi ścieżkami, które miejscami mogą być oblodzone lub błotniste. Przecina lasy i bagna.

W wyposażeniu obowiązkowym, poza mapą, gwizdkiem, wodą, folią termiczną i czołówką, znajdują się też śpiwór oraz karimata, coś do rozpalania ognia oraz jedzenie o minimalnej wartości energetycznej 2000 kcal. Należy mieć urządzenie z nawigacją (wystarczy telefon). Limit czasu na pokonanie trasy to 24 godziny (do południa 13 stycznia).

Istnieje krótsza wersja trasy. Mierzy ona 49 km i kończy się w punkcie kontrolnym.

ZAPISY

Zapisy rozpoczną się 15 grudnia 2018 roku na TEJ stronie. Uwaga, miejsc jest tylko 50! Opłata startowa do końca roku wynosi 40 euro, później 55. Krótsza wersja biegu jest o 10 euro tańsza.

WYMAGANE DOKUMENTY

Dowód osobisty lub paszport.

WYJAZD

Najszybszą opcją jest lot do Tallinna (ewentualnie do Helsinek i podróż promem do stolicy Estonii). Tam można wypożyczyć samochód i udać się w kierunku bazy zawodów lub dojechać pociągiem do Jõhvi (kursuje cztery razy na dobę, koszt ok. 10 euro) i dalej taksówką do Alutaguse.

KOSZTY POBYTU

W samym centrum sportowym Alutaguse brak już wolnych noclegów, ale w promieniu 20-30 km bez problemu znajdziemy dwuosobowe pokoje a nawet w pełni wyposażone apartamenty w cenie 90-120 zł za noc.

Fanpage imprezy: TUTAJ

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce