Ultrakrew – bieg polskim wybrzeżem z misją. Każdy może dołączyć i to na dwa sposoby

 

Ultrakrew – bieg polskim wybrzeżem z misją. Każdy może dołączyć i to na dwa sposoby


Opublikowane w pon., 13/01/2020 - 12:29

Można oddać krew i/lub przyłączyć się do dziesięcioosobowej grupy biegaczy pokonujących trasę 550 km ze Świnoujścia do Piasków, czyli przez całą linię brzegową Bałtyku.

„W kraju trwa zbiórka krwi i jej składników na hasło „Ultrakrew”. To akcja, do której można włączyć się na wiele sposobów. Jeśli jesteś zdrowy, możesz oddać krew w dowolnym punkcie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i podać nasze hasło. Jedna osoba, która odda 450 ml może uratować nawet trzy życia. Krew to energia życia. Nie da się jej wyprodukować, ale można dostać od ludzi gotowych dzielić się tą energią.” – zachęcają organizatorzy.

Pomysłodawcą jest Jacek Bastian, który ma sobą wiele ultramaratonów w Polsce i zagranicą. Zaczęło się od dramatycznej historii jego bliskiej osoby, która zachorowała. Trafiła do szpitala, a jej stan w ciągu kilku godzin stał się krytyczny. Potrzebne było podawanie osocza krwi. Wtedy Jacek złożył obietnicę: „Jeśli wrócisz do nas, to ja dla ciebie przebiegnę polskie wybrzeże”. Słowa dotrzymał, a dołączyli rodzina, przyjaciele i biegacze.

Każdy, kto chce wesprzeć grupę biegaczy swoim towarzystwem, może dołączyć do biegających. Tu można sprawdzić, dokąd już dobiegli.

Każdego dnia zaplanowano etap. We wtorek wystartują z Dźwirzyna, w środę z Jarosławca. Kolejne miasta to Łeba (16 stycznia), Jastarnia (17 stycznia), Gdynia (18 stycznia) i na zakończenie wyzwania Mikoszewo – granica Polski na Mierzei Wiślanej w Piaskach (19 stycznia).

W sobotę atrakcją Ultrakrwi będzie bieg łaczący dwa mola – w Gdyni i w Gdańsku. Biegacze wystartują o godz. 9:15 z gdyńskiego Orłowa, a dotrą po około 10 kilometrach do gdańskiego Brzeźna. Do biegu nie ma zapisów ani żadnej opłaty startowej. Wystarczy przyjść na start i pobiec. A będzie z kim.

Wszyscy będą mogli pobiec w towarzystwie Piotr Sucheni. To pierwszy Polak, który wygrał najzimniejszy maraton na świecie – North Pole Marathon na Biegunie Północnym, maraton na Antarktydzie – Antarctic Ice Marathon i maraton na równiku.

Na trasie Ultrakrwi w czterech miejscowościach odbędą się specjalne zbiórki krwi: 15.01 – Ustka, 16.01 – Łeba, 17.01 – Bartoszyce, 17.01 – Sztutowo. Krew można oddawać w każdym RCKiK. Po podaniu hasła Ultrakrew, warto zrobić sobie zdjęcie i wysłać do organizatorów. Do wylosowania jest 200 koszulek technicznych.

„Krew to energia życia. Nie każdy może się nią podzielić. My wydeptujemy ścieżki do tych, którzy mogą i którzy chcą. A czasem do tych, którzy mogą, ale nie chcą. Docieramy do osób, których krwiobieg ma moc zasilania innych krwiobiegów. Sport to tylko narzędzie. Jesteśmy w tym narzędziu dobrzy. Stawka w tym biegu to prawdziwa życiówka” – podkreślają organizatorzy. „Jedna pozyskana osoba, która odda krew – to czyjeś życie, czyjeś zdrowie. To jest dopiero życiówka!”

Organizatorzy przygotowali też wyjątkowe medale. Każdy jest inny, bo ręcznie robiony przez dzieci i opiekunów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Lidzbarku Warmińskim. By dostać medal, trzeba przebiec z Ultrakrwią co najmniej 50 km, czyli po prostu dystans ultra.

„Każdy jest niezwykły. Przeszedł przez małe ręce dzieci, które codziennie uczą się żyć. Radzić sobie z codziennością. Nie jest im tak łatwo jak nam, zdrowym ludziom, ale robią to z ogromnym oddaniem.” – zapewniają organizatorzy Ultrakrwi

AK


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce