Ushuaia by UTMB – dwóch Polaków na mecie [ZDJĘCIA]

Opublikowane w czw., 11/04/2019 - 10:12

Dwóch Polaków ukończyło inauguracyjną imprezę Ushuaia by UTMB na jej najdłuższym dystansie. Argentyński bieg to już trzecia propozycja organizatorów UTMB, która odbywa się poza Europą. W zeszłym roku z powodzeniem zaproponowali biegaczom trailowy bieg w Chinach i Omanie.

Ushuaia by UTMB odbyła się na 4 dystansach. Trzy z nich to ultramaratony. Jeden, to towarzyszący imprezie bieg 35-kilometrowy. Najdłuższy 130-kilometrowy bieg FMU wymaga pokonania 7100 m przewyższeń. Limit na osiągnięcie mety to 35,5 h. W zamian na zawodników czekają punkty kwalifikujące do UTMB, które są ważne aż 3 lata. Uczestnicy zyskują więc rok w stosunku do zwykłych regulaminowych punktów biegu w Chamonix.

Pierwsza edycja FMU zakończyła się triumfem amerykańskiego debiutu. Jako pierwszy, na metę przybiegł Jason Schlarb. Amerykanin UTMB w 2017 r. ukończył na 46. miejscu, ale do Argentyny przyjechał jako zwycięzca biegu w Omanie.

O argentyńskiej trasie Schlarb napisał, że jest rajem i wielką przygodą. Zanim jednak dotarł do mety musiał się zmierzyć z deszczem, śniegiem i błotem.

Mimo tych utrudnień, finiszował z czasem 15:26:35, wyprzedzając zawodników z Argentyny i Ekwadoru.

Dla Schlarba start w tym biegu był wyprawą rodzinną. Ze zwycięstwa na dystansie 35 km, cieszyła się jego żona.

Radosław Baraniak i Rafał Darski nie pierwszy raz spotkali się na biegowej trasie. Obaj byli finiszerami biegu w Omanie. Obaj ukończyli Rzeźnika Ultra. Teraz przekroczyli linię mety w Argentynie. Rafał Baraniak zrobił to na wysokim 19. miejscu wśród mężczyzn i 20. w open. Jego czas to 20:46:17. Rafał Darski z czasem 25:13:08 był 37. w rywalizacji mężczyzn.

Wśród pań triumfowała Rory Bosio. Druga zawodniczka ubiegłorocznego TDS i zwyciężczyni argentyńskiego Endurace Challenge, uzyskała czas 17:49:12.