Veronica Campbell-Brown wraca do biegania

 

Veronica Campbell-Brown wraca do biegania


Opublikowane w pon., 07/10/2013 - 10:28

Veronica Campbell-Brown / Fot. WikipediaVeronica Campbell-Brown, 31-letnia Jamajska sprinterka, siedmiokrotna medalistka olimpijska i dwukrotna mistrzyni świata, znów może zacząć zawodowo uprawiać lekkoatletykę. „Królowa sprintu” została tymczasowo zdyskwalifikowana w czerwcu za stosowanie niedozwolonego środka - diuretyku. Po zbadaniu sprawy okazało się, że było to tylko naruszenie przepisów.

Diurotyk to lek moczopędny, który wydala nadmiar wody, a wraz z nim rozmaite pierwiastki zawarte w organizmie. W ten sposób środek może kamuflować zażywanie innych substancji wspomagających. Sama Campebell Brown nie usłyszała jednak zarzutów o stosowanie środków, które mogą wpłynąć na poprawę wyników, gdyż diurotyk nie poprawia wydolności.   

Komisja dyscyplinarna działająca przy Jamajskim Związku Lekkoatletycznym postanowiła więc zmienić kwalifikację czynu i zmienić dyskwalifikację na oficjalne upomnienie. Pełen tekst oświadczenia nie został jednak opublikowany i ograniczono się do stwierdzenia o „antydopingowym naruszeniu”.  

Sprawa nie jest jednak do końca przesądzona i teraz Campbell Brown szybko wróci na bieżnię. Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) już poinformowała, że IAAF ma prawo, żeby w ciągu 45 dni złożyć odwołanie od Jamajskiego Związku Lekkiej Atletyki w sprawie werdyktu. WADA ma podjąć decyzję w ciągu 21 dni.

Niezależnie od decyzji, czy Jamajka wróci do zawodowego biegania teraz czy za jakiś czas, to chyba największą karę już poniosła. Nie mogła walczyć o obronę Mistrzostwa Świata w biegu na 200 metrów w Daegu czy też poprawiać srebrnego medalu na 100 metrów (indywidualnie i w sztafecie).  

RZ/ Przegląd Sportowy

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce