W blasku pochodni. Wyjątkowy bieg w Żorach [ZDJĘCIA]

 

W blasku pochodni. Wyjątkowy bieg w Żorach [ZDJĘCIA]


Opublikowane w pon., 13/05/2019 - 10:18

Uliczki żorskiej Starówki już po raz siódmy przemierzali biegacze zmagający się z dystansem 5 kilometrów. W sobotę, 11 maja miało miejsce wyjątkowe wydarzenie sportowe, jakim jest Bieg Ogniowy.

Zawody sportowe są częścią Święta Ogniowego, którego geneza sięga tragicznego pożaru z 11 maja 1702 roku, który strawił znaczną część miasta. Od tego czasu, co roku uliczkami żorskiej Starówki przechodzi tradycyjna procesja, rozświetlająca miasto blaskiem płonącej pochodni.

W atmosferę tego święta wprost idealnie wpisuje się Bieg Ogniowy. Sam bieg zaczyna się o godz. 22.30, tuż po występie artystycznym – w tym roku na scenie ustawionej na żorskim rynku pojawił się chór Sound’n’Grace, grający muzykę gospel z elementami funk i soul. Prawie tysiąc biegaczy na starcie, a przed nimi dystans 5 kilometrów z dwoma, wymagającymi podbiegami.

Pierwszy na mecie zameldował się Dawid Malina, który na pokonanie dystansu 5 km potrzebował zaledwie 15 minut i 23 sekundy. Kolejne miejsca zajęli: Mateusz Wolnik i Jarosław Kożdoń. Wśród 350 startujących kobiet triumfowały: Sylwia Ślęzak, Kasia Golba i Magdalena Patas.

Niezwykły klimat tego wydarzenia podkreślają setki płonących pochodni oraz tłumy kibiców, którzy mimo późnej pory zaopatrzeni w lampki i kolorowe światełka dopingują biegaczy. Żorski Bieg Ogniowy to niezwykle widowiskowy nocny bieg uliczny. Takiej imprezy nie ma nigdzie w Polsce, a zainteresowanie biegaczy jest ogromne. Dowodem na to jest fakt, że 900 pakietów rozeszło się zaledwie w ciągu 4 godzin.

Inicjatorem i pomysłodawcą imprezy jest Klub Sportowy HRmax Żory, który przy współpracy z MOSiRem Żory po raz kolejny podjął się organizacji tego przedsięwzięcia. Wydarzenie to, tak jak Święto Ogniowe, jest unikatowe na skalę Europy i od lat przyciąga wielu biegaczy i turystów z różnych zakątków naszego kraju.

Sabina Bartecka, Ambasadorka Festiwalu Biegów


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce