W niedzielę biega Kuźnia Raciborska. Wciąż można się zapisać

W niedzielę biega Kuźnia Raciborska. Wciąż można się zapisać


– Biegamy w lesie, w zdrowych okolicznościach przyrody – mówił Michał Fita, organizator 2. Kuźniańskiego Półmaratonu Leśnego RAFAMET 2017 podczas spotkania z dziennikarzami przed niedzielną imprezą. Wciąż można się zapisać na start.

Już w samej nazwie wydarzenia zawarte są istotne informacje na jego temat. Po raz drugi malownicze ścieżki lasów położonych w Kuźni Raciborskiej przemierzać będą miłośnicy biegów długodystansowych. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Fabryka Obrabiarek RAFAMET S.A.

Sportowe święto odbędzie się w najbliższą niedzielę, 23 kwietnia. Biegacze wystartują o godz. 10.00 ze Stadionu Miejskiego w Kuźni Raciborskiej (ul. Tartaczna). Trasa o długości 21 097,5 m posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Została wyznaczona drogami wiodącymi przez lasy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, w historycznej części lasu.

– Atestator, który mierzył tę trasę (a podobnych w swoim życiu zawodowym przebył przecież wiele) mówił, że tego typu trasy w Polsce nie ma. Bieg pod tym względem jest wyjątkowy. Niemal cały odcinek wiedzie przez las, a jednocześnie po asfaltowych ścieżkach – objaśniał Michał Fita.

– Zdecydowana część trasy półmaratonu przebiega terenami leśnymi. Co istotne, w dużej mierze są to miejsca, które uległy spaleniu w 1992 roku. Wtedy w naszym nadleśnictwie spłonęło 4,5 tys. ha lasów. Jeszcze 25 lat temu teren ten był czarną raną lasów Górnego Śląska. Jesteśmy dumni i zadowoleni, że udało się przywrócić las nie tylko naturze i ćwierć wieku po wielkim pożarze możemy na tym terenie gościć sportowców - mówił Robert Pabian, Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie. – Bardzo nam miło, że na terenie naszego lasu może odbywać się takie wydarzenie. Myślę, że to jest bardzo duży atut półmaratonu; sportowcy pobiegną „w cieniu” młodego lasu, który stwarza specyficzny klimat - dodał.

Organizatorzy zapewnili, że trasa będzie odpowiednio zabezpieczona: uczestnicy nie muszą się obawiać, że zabłądzą na leśnych ścieżkach.

Do wielkiego pożaru nawiązał także E. Longin Wons, Prezes Zarządu Fabryki Obrabiarek RAFAMET S.A. Spółka z Kuźni Raciborskiej jest partnerem strategicznym wydarzenia.

– Pamiętam dokładnie; z okien RAFAMETU widzieliśmy zaczątki pożaru, jako jedni z pierwszych powiadomiliśmy straż pożarną o żywiole. Minęło 25 lat; las został odbudowany, cieszymy się, że na tym terenie odbędzie się półmaraton. To kapitalna rodzinna i ciepła inicjatywa, nie wyobrażaliśmy sobie nie objęcia jej patronatem - podkreślał prezes Wons.

Leśny charakter biegu oddaje również medal przygotowany dla uczestników wydarzenia.
Pamiątka ma kolor antycznego srebra. Zaprojektowany przez Kamilę Zgrzebniok krążek łączy symbol drzewa z fragmentem logotypu partnera strategicznego wydarzenia, znalazła się na nim także nazwa biegu i znaki graficzne jego organizatorów. Pamiątka jest odlewana i misternie tłoczona, toteż organizatorzy zawodów liczą, że zostanie ona doceniona przez startujących.

Poza medalem w pakiecie startowym zawodnicy znajdą także koszulkę z logotypem biegu, koc termoaktywny, worek na ubranie, butelkę wody, banan oraz talon na posiłek regeneracyjny.

Na co jeszcze mogą liczyć zawodnicy? Profesjonalną rozgrzewkę i odpowiednie przygotowanie biegaczy przed startem zapewni zespół studentów-masażystów z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, pod kierunkiem Marka Jendryska. Nie zabraknie także dobrej muzyki; o rockowo-folkowe brzmienia zadba chorwacki zespół OGENJ.

Dla najlepszej trójki wśród kobiet oraz wśród mężczyzn w kategorii open przewidziano puchary i nagrody pieniężne (w wysokości odpowiednio: 500, 300 i 200 zł). – Zdajemy sobie sprawę, że to nie są wysokie kwoty. Postanowiliśmy urozmaicić nasz bieg innymi nagrodami. Zależy nam na szlachetnej rywalizacji sportowej, a nie przyciąganiu łowców wygranych finansowych – wyjaśnił Michał Fita.

Poza tym przewidziano klasyfikacje w czterech kategoriach wiekowych dla każdej płci: 18-29 lat; 30-39; 40-49 lat oraz 50+. Najlepsi zawodnicy w poszczególnych grupach otrzymają nagrody rzeczowe. Co ważne, biegacze, którzy zajmą miejsca medalowe w kategorii open nie będą klasyfikowani w kat. wiekowych.

Co ciekawe, każda osoba na podium (we wszystkich kategoriach) otrzyma dodatkowo jedną z sadzonek dębu, przekazanych przez Nadleśnictwo Rudy Raciborskie. – Są to potomkowie Dębu Cysters, jednego z najstarszych dębów w okolicy. Każda sadzonka jest numerowana i będzie zaopatrzona w specjalny certyfikat - zapowiedział R. Pabian.

Na najszybszego mieszkańca/mieszkankę Gminy Kuźnia Raciborska czeka niespodzianka. Specjalną lotną premię (na 10. kilometrze trasy) ufundował Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, który przygotował także nagrodę dla najlepszego leśnika. Najszybszy pracownik firmy RAFAMET zostanie wyróżniony przez spółkę z Kuźni Raciborskiej.

Zapisy nadal trwają!

Udział w kuźniańskim półmaratonie zapowiedziało dotychczas niemal 200 osób z regionu, ale także mieszkańców m.in. Krakowa, Oświęcimia, Katowic, Brzeszcz i Gdańska. Organizatorzy liczą, że (mimo organizowanych tego samego dnia innych wydarzeń biegowych) lista startowa będzie jeszcze dłuższa.

Nadal można przystąpić do sportowej rywalizacji. Do 20 kwietnia (włącznie) opłata startowa wynosi 60 zł (zawodnicy, którzy zapisali się przed 20 lutym zapłacili 40 zł, czyli tylko o 5 zł więcej w porównaniu z ubiegłorocznym biegiem). W dniu zawodów opłata będzie wynosiła 80 zł. Co ważne, osoby, które opłaciły swój udział w biegu do tego dnia otrzymają imienny numer startowy.

Zapisy online: TUTAJ

Biuro Zawodów: Stadion Miejski w Kuźni Raciborskiej, ul. Kozielska 30, w godz. 7.30-15.30.

mat. pras.


Polecamy również:


Podziel się: