W Sanoku bez zmian – Kenijczyk nie pobiegnie

 

W Sanoku bez zmian – Kenijczyk nie pobiegnie


Opublikowane w wt., 18/10/2016 - 15:43

„Mens sana in corpore sano”. Słynna łacińska sentencja oznaczająca „W zdrowym ciele w zdrowym duch” po raz kolejnym będzie przyświecała uczestnikom sanockiego Biegu Sokolego - Niepodległości. Przed nami już jedenasta edycja imprezy. W zawodach – ponownie – mogą wziąć udział tylko biegacze z krajów Unii Europejskiej.

Bieg odbędzie się na dystansie 2,5 km i 5 km. Trasa prowadzi ulicami miasta, a dłuższy dystans składa się z dwóch okrążeń. Mimo urozmaiconego terenu, padają tu dobre wyniki.

– Zostajemy przy tej samej trasie. Jest selektywna, co często podkreślają biegacze. Daje też możliwość, żeby się pościągać. Ma fajny zbieg po ok. 500 metrach, gdy mięśnie już są w miarę rozgrzane. Potem wypłaszczenie i pierwszy podbieg, z gatunku tych lżejszych. Jest fajnie. Zawodnicy są zadowoleni – mówi Damian Dziewiński, organizator imprezy, której towarzyszą patriotyczne pieśni Towarzystwa Sokół, a także Mazurek Dąbrowskiego. – Po raz drugi będziemy mieli w tym roku elektroniczny pomiar czasu. Biegacze otrzymają medale – dodaje.

Trwają zapisy do imprezy. – Jak do tej pory zgłosiło się ponad 60 osób. Liczymy, że wystartuje ponad 150. Będzie to taki kameralny, przyjemny bieg z okazji kolejnej rocznicy Odzyskania Niepodległości. Nie liczymy na więcej, bo imprez sportowych na Podkarpaciu jest sporo – przyznają organizatorzy, którzy przed trzema laty wymyślili dość oryginalny sposób promocji imprezy wśród rodzimy biegaczy.

W Sanoku mogą pobiec wyłącznie obywatele Rzeczpospolitej oraz 27 innych państw wchodzących w skład Unii Europejskiej. Zdaniem organizatorów, taki zapis w regulaminie powoduje, że na starcie stawia się wielu znanych biegaczy z regionu.

– Nigdy nie mieliśmy zastrzeżeń co do tego zapisu. Obywatele spoza Unii mogą wystartować w innym miejscu. My natomiast, dzięki temu zapisowi, podejmujemy bardzo dobrych zawodników z Polski. Chociaż nie ma tu wysokich nagród, startowali tu Artur Kern, Matylda Kowal, Iza Zatorska czy Katarzyna Albrycht. Gdyby przyjechało przykładowo pięć Ukrainek i pięciu zawodników z Afryki , to mógłbym nie mieć czołówki z Lubelszczyzny i Podkarpacia – wskazuje nasz rozmówca.

Bieg Sokoli - Niepodległości wystartuje 5 listopada z okolic Domu Sokoła (ul. Mickiewicza 13.). Meta zlokalizowana będzie tuż obok, na Placu Harcerskim. Początek rywalizacji o godzinie 12:00

Rok temu w Sanoku wystartowało blisko 170 osób, w tym 50 w biegu na krótszym dystansie. Na 5 km zwyciężyli Artur Kern z czasem 14:35, oraz Katarzyna Albrycht z wynikiem 17:13.

Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” to pionierska organizacja wychowania fizycznego i sportu w Polsce. Pierwsze gniazdo zostało założone 7 lutego 1867 we Lwowie. Organizacja propagowała sport, gimnastykę oraz zdrowy styl życia. Sokół działał aktywnie w okresie zaborów, po odzyskaniu niepodległości i w całym okresie międzywojennym XX w. Następnie został zdelegalizowany przez komunistów po II wojnie światowej. Reaktywowany w 1989 roku.

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce