W sobotę MP kobiet na 10 km. Komu medale? Typujemy

Opublikowane w wt., 22/08/2017 - 14:20

W sobotę w Łodzi rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski kobiet na 10 km. Zmagania toczyć będą się w ramach Biegu Fabrykanta. O medale powalczy 26 zawodniczek.

Niezależnie która z biegaczek zwycięży, będzie to jej pierwszy złoty medal zdobyty na tym dystansie. Do tej pory mistrzostwa rozegrano pięć razy, z czego trzy tytuły zdobyła Iwona Lewandowska (obecnie Bernardelli), a raz górą były Katarzyna Kowalska i Dominika Nowakowska.

Sposórd zgłoszony zawodniczek główną faworytką wydaje się uczestniczka londyńskich mistrzostw świata w maratonie - Izabela Trzaskalska. Zawodniczka AZS UMCS Lublin w zeszłym roku wywalczyła srebrny medal z czasem 34:05. W tym roku biegała jednak dużo szybciej, m.in. zwyciężając w Gnieźnie z rezultatem 33:21. Jej rekord życiowy to 32:46 z Koła z 2016 roku.

Swojej szansy szukać będzie trzykrotna olimpijka Monika Stefanowicz. Doświadczona zawodniczka w 2014 roku wywalczyła brąz na tym dystansie, teraz z pewnością chciałaby stanąć na wyższym stopniu podium. Trzy lata temu w Bielsku-Białej brązowy krążek dał wynik 34:21. Rekord życiowy Stefanowicz to 33.27 z 2014 roku.

Do walki o złoty medal powinna włączyć się Katarzyna Rutkowska. Zawodniczka Podlasia Białystok jest aktualną mistrzynią kraju na dystansie 5 000 i 10 000 m na stadionie. Jej rekord życiowy na bieżni to 33:07.28. Rok temu w Lubawie uzyskała wynik 37:29, co jednak nie oddaje jej wysokiej formy. Nie tak dawno podczas Biegu św. Dominika na 5 km była druga z wynikiem 16:58.

Apetyt na medal mają też Ewa Jagielska - brązowa medalistka mistrzostw Polski na 5 km z 2016 roku, łodzianka Monika Kaczmarek - brązowa medalistka mistrzostw Polski w maratonie z 2016 roku, Izabela Parszczyńska - która rok temu zajęła czwarte miejsce podczas mistrzostw Polski na 10 km, Aleksandra Brzezińska - czwarta zawodniczka w biegu na 10 000 m z Rybnika i żona Błażeja znanego maratończyka, czy też Kamila Pobłocka-Dobrowolska wielokrotna medalistka Młodzieżowych Mistrzostw Polski na 10 000m, która czeka na medal w seniorskiej karierze.

Początek zmagań o godzinie 18:30 na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Bieg otwarty zgromadzi ponad 1700 osób.