W Strzelcach Opolskich biegają przez… szkołę. Ku pamięci [ZDJĘCIA]

 

W Strzelcach Opolskich biegają przez… szkołę. Ku pamięci [ZDJĘCIA]


Opublikowane w czw., 27/12/2018 - 09:28

Już 29. na ulicach Strzelcach Opolskich rywalizowali biegacze w biegu im. Euzebiusza Ferta. Na starcie stanęło blisko 700 zawodniczek i zawodników – relacjonują Bogdan Gaweł i Mirosław Bortel, Ambasadorzy Festiwalu Biegów.

Bieg pamięci Euzebiusza Ferta w Strzelcach Opolskich rozgrywany jest od 1990 roku. Impreza poświęcona jet pamięci najwybitniejszego maratończyka przełomu lat 50. i 60. Uczestnicy zawodów mają do pokonania dystans 15 km, wytyczony ulicami miasta.

Trasa tegorocznej edycji składała się z czterech pętli - jednej małej i trzech większych. Część ścieżki, podobnie jak w latach ubiegłych, prowadziła przez budynek szkoły podstawowej, co jest ewenementem w tego rodzaju zawodach.

Dodatnia temperatura - około ośmiu stopni - sprawiała, że tegoroczna edycja wydawała się nieco łatwiejsza niż poprzednie.

Tradycyjnie organizacja tego biegu stała na wysokim poziomie, od lat przyciąga do tego 30-tysięcznego miasteczka wielu biegaczy z całego kraju jak i zagranicy. Oprócz koszulki, na biegaczy, którzy ukończyli zawody czekały pamiątkowe medale okolicznościowe kubki, a także ciepły posiłek. Zakończenie miało miejsce na hali sportowej, gdzie nagrodzono najlepszych. Po ceremonii dekoracji odbyło się losowanie licznych nagród, z których słynie strzelecki bieg.

Patron imprezy Euzebiusz Fert to niezwykła postać. Wielki biegacz, który rozpoczął swoją przygodę ze sportem po spotkaniu z Januszem Kusocińskim. Był Mistrzem Polski w maratonie. Brał udział w licznych zawodach międzynarodowych i światowych igrzyskach głuchoniemych. 40 lat biegania, w sumie ponad 160 000 kilometrów, czyli ponad cztery pętle wokół kuli ziemskiej.

Trenował sam, ponieważ w strzeleckim „Pionierze” - Fabryce Maszyn Rolniczych, gdzie pracował, był jedynym lekkoatletą. Po zakończeniu codziennej pracy w fabryce biegał. To była jego życiowa pasja.

Jako lekkoatleta specjalizował się biegu maratońskim. Był mistrzem Polski w tej konkurencji w 1959 i 1960, wicemistrzem w 1958, 1962 i 1963 oraz brązowym medalistą w 1964. Oprócz tego jeszcze siedem razy kończył maraton na mistrzostwach Polski w pierwszej „8”.

Odnosił też sukcesy w międzynarodowych zawodach głuchoniemych.

Wśród wiernych uczestników biegu im. Eberta jest Lesław Bednarczyk. Zapytany dlaczego tu przyjeżdża, podkreśla doskonałą organizacje, łatwą, choć wietrzną trasę, a biegał już na tej trasie w śniegu i przy kilku stopniowym mrozie. Chętnie tu przyjeżdża i ten bieg ma wpisany w swój kalendarz biegowy. Jak nam zdradził, we wrześniu pobiegnie na 64 km w Krynicy.

Grono organizatorów i sponsorów biegu w Strzelcach Opolskich jest szerokie. Z ramienia Urzędu Miasta zawiaduje wszystkim kierownik referatu sportu i rekreacji Dariusz Bolechowski, który z biegiem związany jest już 18 lat. Każda kolejna coroczna edycja to miesiące przygotowań i starania aby wszystko odbyło się na najwyższym poziomie, dlatego już dziś gospodarze rozpoczynają przygotowania do 30., jubileuszowej edycji, która będzie mieć szczególnie uroczysty przebieg. Już dziś serdecznie zapraszają wszystkich biegaczy.

Bogdan Gaweł, Mirosław Bortel - Ambasadorzy Festiwalu Biegów


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce