W tym roku Puchar Świata WMRA w biegach górskich to aż 12 biegów


Opublikowane w czw., 09/01/2020 - 17:00

22. edycja Pucharu Świata w biegach górskich WMRA rozpocznie się 3 maja od rywalizacji na trasie Zumaia Flysch Trail Mendi Maratoia. Tym samym po raz pierwszy PŚ zawita do Hiszpanii, a to nie jedyna nowość.

Zanosi się na największą z dotychczasowych edycji. Zawodnicy będą rywalizować w sześciu krajach. Wezmą udział w 9 imprezach, podczas których będą mogli wybierać spośród 12 biegów. Pierwszy raz cykl będzie składał się z 3 biegów typu vertical, 5 klasycznych biegów górskich i 4 rozgrywanych na długim dystansie.

W Kraju Basków będzie można pobiec na dystansach 42 km z 3000 m przewyższeń i 14 km. 16 maja rywalizacja przeniesie się do Włoch na dwie trasy Trofeo Nasego (4,2 km i 21,5 km). 19 czerwca odbędzie się jedyna pozaeuropejska impreza w cyklu – Broken Arrow Skyrace. W USA pucharowe punkty będą do zdobycia na dystansie 26 km (1700 metrów przewyższeń). Zza Oceanu zawodnicy wrócą do Austrii, gdzie 12 lipca wystartują w 13-kilometrowym Grossglockner Berglauf, w którym trzeba pokonać 1265 m w górę. 9 lipca cykl zawita na trasę Sierre-Zinal, a tydzień później do Czech na Karkonoski Półmaraton.

Ostatnim biegiem długim cyklu będzie 45-kilometrowy (+3910m) Canfranc-Canfranc, który pokrywa się terminem z Festiwalem Biegowym w Krynicy. Zaś 19 września i 4 października odbędą się ostatnie biegi wertykalne: Nordkette Vertical w Austrii i Kilometro Verticale Chiavenna-Lagunac we Włoszech.

Puchar Świata WMRA odbywa się od 1999 roku. W pierwszej edycji cyklu Izabela Zatorska stała na drugim miejscu podium, podobnie jak w 2003 roku. Cztery lata późnej na drugim miejscu zakończył zmagania Andrzej Długosz. Zaś Dominika Ulfik-Wiśniewska była trzecia w 2015 roku. Dwa lata wcześniej podczas Festiwalu Biegowego w Krynicy odbyły się mistrzostwa świata WMRA, które wtedy stanowiły część Grand Prix biegów górskich.

IB


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce