Wardian, Zablocki... Chcą rekordu w maratonie na bieżni!


Zwieńczeniem sezonu halowego na świecie będą zawody Armory’s NYC Indoor Marathon. Podczas imprezy nastąpi próba pobicia halowego rekordu świata na królewskim dystansie. Na uczestników czeka... 211 okrążeń!

W Nowym Jorku, w słynnej hali Armory Center znanej z mityngów m.in. Millrose Games, do rywalizacji przystąpi ośmiu zawodników. Cel jest jeden - nieoficjalny halowy rekord świata na dystansie 42,195 km. Nieoficjalny, bo IAAF w hali prowadzi statystyki tylko do dystansu 5000 m.

Przyjmuje się jednak, że najlepszy czas w historii na dystansie maratońskim pod dachem należy do Amerykanina Malcolma Richardsa, który w zeszłym roku wynikiem 2:21:56 poprawił rezultat rodaka Michaela Wardiana 2:27:21 z 2010 roku. Wśród pań najlepszy wynik ma Allie Kieffer, która w ubiegłym roku uzyskała rezultat 2:44:44, czym poprawiła czas Polki Moniki Kalicińskiej - 2:53:53 z 2014 roku.

W zapowiedzianej stawce, która pojawi się w nowojorskiej hali jest m.in. dobrze znany w naszym kraju Christopher Zablocki - drugi zawodnik 9. PKO Poznań Maratonu. Amerykanin legitymuje się rekordem życiowym 2:15:39 z 2015 roku.

Głównym rywalem będzie multirekordzista Michael Wardian, który niedawno wygrał World Marathon Challenge i ustanowił rekord tej imprezy pokonując w 7 dni, 7 maratonów, na 7 kontynentach w średnim czasie 2:45:56. Co więcej, Wardian jest też byłym halowym rekordzistą w maratonie. Jego życiówka w zwykłym biegu na tym dystansie wynosi 2:17:49 z 2011 roku.

Apetyt na rekord będzie miał też ich Eric Blake - rekordzista świata w maratonie na bieżni… mechanicznej, z czasem 2:21:40. Chęcią rewanżu pała zapewne ich rodak Tony Migliozzi, który rok temu zajął drugie miejsce z czasem 2:24:02. To byłby nowy halowy rekord świata, gdyby nie fakt, że przed nim finiszował Malcolm Richards.

Wśród pań zmierzyć z rekordem chcą się m.in. 43-letnia Finka Laura Manninen, z rekordem życiowym 2:41.08 ustanowionym w ubiegłym roku. W ojczyźnie biegaczka stała się popularna po tym jak zakwalifikowała się na Mistrzostwa Europy w Amsterdamie w półmaratonie. Na samej imprezie ustanowiła rekord życiowy i zajęła 35. miejsce. Jej rywalką będzie Amerykanka Kate Pallardy, której rekord życiowy wynosi 2:40:15 z 2015 roku z Houston.

Dla „ułatwienia” rywalizacji co godzinę następować będzie zmiana kierunku biegu.

- Nie wiem, czy istnieje wiele porad które można dać komuś, kto zamierza pobiec na 211 okrążeń w hali. Moja najlepsza rada jest chyba taka, żeby spróbować się skoncentrować i być skupionym przez cały czas - powiedział dziennikarzom Tony Migliozzi.

Za pobicie rekordu świata czeka 5000 dolarów premii. Nagradzane są też pierwsze trzy miejsca. Bieg elity rozegrany zostanie 25 marca. Cała impreza Armory NYC Indoor Marathon potrwa od 24 do 26 marca. Udział zapowiedziało 100 drużyn. Sztafety rywalizować będą w ośmiu przedziałach czasowych.

Zmagania na żywo będzie można oglądać na stronie www.ArmoryTrack.com.

RZ


Polecamy również:


Podziel się: