Warszawa: Zakończyli treningi z historią w tle

 

Warszawa: Zakończyli treningi z historią w tle


Opublikowane w śr., 22/07/2015 - 10:12

Spotkaniem na warszawskiej Woli zakończył się krótki, bo trzy etapowy cykl treningów „z historią w tle” przygotowujących do 25. Biegu Powstania Warszawskiego. Miejscem zbiórki był Park Sowińskiego, a uczestnicy odwiedzili miejsca upamiętniająca „Rzeź Woli” i poznali historię dzielnicy

Przypomnijmy, „Rzeź Woli” to jedna z najczarniejszych kart w historii Warszawy. Eksterminacji ludności dokonywano blok po bloku, kwartał po kwartale. Oddziały dowodzone przez Heinza Reinefartha zabijały pacjentów i lekarzy w szpitalach, księży. Szczególnym okrucieństwem zasłynęli Oskar Dirlewanger i jego odział SS, czy też Bronisław Kamińsk - dowódca Rosyjskiej Wyzwoleńczej Armii Ludowej. Tylko 5 sierpnia wymordowano ok. 40 000 mieszkańców Woli. Dzień ten nazwany został „czarną sobotą”.

– Chce się zmierzyć z tą trudną historią, historią Powstania Warszawskiego. Wola to przede wszystkim tragedia jej mieszkańców. Tu zginęło prawie 50 000 ludzi, chociaż tak naprawdę do dziś nie wiemy ile osób zostało zabitych – przypominał Ernest Łuczak, wolontariusz z Muzeum Powstania Warszawskiego, który był przewodnikiem podczas wtorkowego spotkania.

– Odwiedzimy najważniejsze miejsca związane z tamtymi wydarzeniami, ale też dużo będzie zależało od grupy. Nie będę mówił tylko o samej Woli, ale o całym Powstaniu. Stawiamy na kameralną atmosferę, chcemy dotrzeć do tych, którym faktycznie zależy na tym aby czegoś się dowiedzieć – wyjaśniał nasz rozmówca.

Na początek biegacze zatrzymali się w okolicach kościoła św. Wojciecha przy ul. Wolskiej. To tu hitlerowcy przetrzymywali cywilów przed wywiezieniem do obozu przejściowego w Pruszkowie. Według rożnych szacunków, przez kościół, w tragicznych warunkach, przez czas powstania przewinęło się ok. 90 000 mieszkańców Warszawy.

Kolejnym punktem na mapie historycznego treningu było jedno z 117 miejsc masowych mordów na Woli, przy ul. Górczewskiej i al. Prymasa Tysiąclecia. Obecnie stoi tu krzyż i tablica pamiątkowa . W pierwszych dniach Powstania mogło tu zostać zamordowane nawet 12 000 mężczyzn, kobiet i dzieci. Obelisk zawiera nazwiska zidentyfikowanych ofiar.

Następnie uczestnicy treningu wrócili na ulicę Wolską, by dobiec do głazu z tablicą upamiętniającą walki stoczone przez Grupę Szturmową 1. Kompanii Batalionu „Parasol” o Pałacyk Michlera i Młyn w dniach 4 i 5 sierpnia 1944 r. Obronę upamiętnił w swojej piosence por. Józef Szczepański ps. „Ziutek”. Dziś melodia hymnu batalionu „Parasol” - „Pałacyk Michla”,rozbrzmiewa co 30 minut z wolskiego ratusza.

Ostatnim punktem spotkania był „Pomnik Rzezi Woli”, znajdujący się na skwerze pomiędzy ul. Leszno i Aleją Solidarności. Pomnik został odsłonięty w 2004 roku w ramach odchodów 60. rocznicy Powstania Warszawskiego. Na zachodniej stronie pomnika wykuto listę domów, z których pochodzili zamordowani i ich liczbę.

Przy każdym ze wspomnionych punktów przewodnik z Muzeum Powstania Warszawskiego starał się w przystępny sposób opowiedzieć o historii. Nie ograniczał się do liczb i faktów. Nie brakowało ciekawostek i anegdot. Obecny w grupie trener Grzegorz Zwierzchoń przerwy w zdobywaniu wiedzy historycznej umilał ćwiczeniami ogólnorozwojowymi i podbiegami.

Po rozciąganiu nie zabrakło tradycyjnego konkursu. Poprawnie na pytanie o adres fabryki mebli Kamlera, gdzie przez pierwsze 6 dni powstania stacjonowała komenda Główna AK odpowiedział pan Mirosław z warszawskiej Pragi.

– Przyjechałem tu, bo chciałem poznać historię tej części Warszawy. Trening bardzo mi się podobał. Nie brałem udziału tylko w pierwszym spotkaniu, bo po prostu nie wiedziałem o tych treningach. Dołączyłem dopiero do zajęć na Powiślu. W sobotę oczywiście startuje w Biegu Powstania Warszawskiego, to już jest dla mnie pewnego rodzaju tradycja. Za sobą mam trzy ukończone biegi. Raz tylko, w 2012 roku, miałem przerwę, ze względu na wakacje. Lubię startować w biegach historycznych, patriotycznych - Biegu Konstytucji, Biegu Niepodległości czy właśnie Biegu Powstania Warszawskiego – powiedział Nam pan Mirosław.

25. Bieg Powstania Warszawskiego wystartuje przy pełnej 10-tysięcznej frekwencji w sobotę 26 lipca. Początek o 20:40. Impreza zaliczana jest do Ligi Festiwalu Biegów w klasyfikacji „Najlepszy biegacz 5-10-15”. Więcej w naszym KALENDARZU IMPREZ.

RZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce