Ważna rocznica na sportowo - 5. Białołęcki Bieg Wolności w Warszawie zaprasza!


Opublikowane w pt., 06/12/2019 - 15:00

To szczególny bieg, w nietypowym miejscu i na nietypowym dystansie. Od 2015 roku warszawska dzielnica Białołęka zaprasza na Białołęcki Bieg Wolności. W tym roku odbędzie się on 14 grudnia. Nazwa i data jednoznacznie wskazują, jakie wydarzenie z najnowszej historii Polski ten bieg ma upamiętniać: 13 grudnia 1981 roku to data wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Nawiązuje do niej także dystans rywalizacji.

Dystans to niecodzienny, tak jak i niecodzienne jest miejsce rozegrania zawodów... Trasa długości około 13 km (w 3 pętlach po 4,3 km każda) prowadzi wokół Aresztu Śledczego, miejsca internowania wielu działaczy w czasie stanu wojennego. Jeśli to dla kogoś zbyt dużo – może skończyć bieg po zakończeniu dowolnego okrążenia, taki uczestnik także otrzyma medal.

Areszt Śledczy, jak i Stowarzyszenie Wolnego Słowa, są w tym biegu partnerami Dzielnicy Białołęka. Organizację na wysokim poziomie gwarantuje zaś Fundacja Run Vegan, znana na Białołęce z lubianych Biegu Przez Most i przełajowego Biegu Niepodległości, a wśród biegaczy górskich – z sierpniowego Gorce Ultra-Trail i zmowego GUT-Winter.

Na linii startu V Białołęckiego Biegu Wolności stanie w symbolicznym miejscu – bramie głównej Aresztu przy ul. Ciupagi - 750 biegaczy. Tradycyjnie już część środków uzyskanych ze sprzedaży pakietów startowych Zarząd Dzielnicy Białołęka przeznaczy na prowadzony przez Stowarzyszenie Wolnego Słowa „Fundusz Zasłużonych”, wspierający osoby potrzebujące, które walczyły z PRL-owskim reżimem i cierpiały prześladowania, zwłaszcza w czasie stanu wojennego.

Każdy uczestnik Białołęckiego Biegu Wolności otrzyma pamiątkową biało-czerwoną czapkę z logo imprezy i imienny numer startowy, a na mecie medal, gorącą herbatę i grochówkę z kuchni polowej, przygotowaną przez Areszt Śledczy Warszawa-Białołęka (jak na Run Vegan przystało – także w wersji dla wegan).

Najszybsi biegacze otrzymają także puchary i upominki. Kategorie wiekowe kobiet i mężczyzn (do 29 lat, 30-39, 40-49, 50-59 oraz 60+) nie dublują się z klasyfikacją generalną, dzięki czemu na podium stanie szersze grono osób. Zawodnicy będą rywalizowali również w dwóch klasyfikacjach dodatkowych, tematycznie związanych z wydarzeniem: „Osadzeni w jednostkach penitencjarnych” oraz „Pracownicy i funkcjonariusze Służby Więziennej oraz kuratorzy sądowi”.

Będą jeszcze dodatkowe wyróżnienia dla pań. Stowarzyszenie „Białołęka Jest Kobietą” ufundowało puchary dla najstarszej i najmłodszej zawodniczki, która ukończy pełen dystans oraz dodatkowy puchar - niespodziankę.

Wydarzenie biegowe upamiętniające 38 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego będzie miało specjalną, historyczną oprawę. Rozpocznie się o godzinie 10 częścią oficjalną oraz złożeniem wieńców pod tablicą poświęconą internowanym.

Przed startem zaplanowanym symbolicznie na godz. 12:13 zostanie odtworzone nagranie przemówienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego informujące o wprowadzeniu stanu wojennego oraz fragment Dziennika Telewizyjnego z 1989 roku, podczas którego aktorka Joanna Szczepkowska ogłosiła na antenie, że „skończył się w Polsce komunizm”.

Będzie również bogata, szczególna oprawa muzyczna. Biegaczom i kibicom będą towarzyszyły występy bardzo ciepło przyjętego podczas Biegu Niepodległości na Białołęce chóru młodzieżowego „Wydźwięk”, który przypomni uczestnikom klimat tamtych lat oraz koncert KACZMAROCK, z popularnymi pieśniami barda „Solidarności” Jacka Kaczmarskiego.

Atmosferę tamtego grudnia podkreślą także rozpalone koksowniki, używane podczas stanu wojennego przez żołnierzy i milicjantów do ogrzewania się na posterunkach ulicznych.

Więcej o V Białołęckim Biegu Wolności, regulamin i ZAPISY - w naszym KALENDARZU IMPREZ.

Rejestracja na bieg już się rozpoczęła, są jeszcze wolne miejsca, zachęcamy do zapisów.

Piotr Falkowski

zdj. Jacek Deneka UltraLovers, fb Białołęcki Bieg Wolności


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce