We wrześniu War Race. Od cywila do żołnierza

We wrześniu War Race. Od cywila do żołnierza


We początku września, na terenie byłego Lotniska Wojskowego Szprotawa-Wiechlice (na południu województwa lubuskiego) można sprawdzić się w biegowej bitwie. Ekstremalny bieg z przeszkodami War Race upamiętni wydarzenia z czasów II Wojny Światowej. Zapisy już ruszyły.

Impreza odbędzie się w niecodziennej scenerii. Lotnisko to niemy świadek historii. 1 września 1939 wystartowało stamtąd w kierunku Polski czterdzieści samolotów Messerschmitt. Po wojnie lotnisko przejęła Armia Czerwona, a obiekt został powiększony o domy mieszkalne, nowe magazyny balistyczne oraz bunkier atomowy. Po wycofaniu się Rosjan z naszego kraju (wrzesień 1993), teren został przekształcony w obiekt cywilny.

Uczestnicy War Race mają do wyboru dwa dystanse - 5 i 10 km. Do pokonania jest odpowiednio 15 i 30 przeszkód. W przygotowanie biegu zaangażowani są zawodowi żołnierze, m.in. zaprojektują częsć utrudnień.

– To będzie wyjątkowy bieg. W dużej mierze będziemy korzystali z istniejącej infrastruktury - bunkrów i hangarów. Postaramy się je wyposażyć w różne przeszkody. Na pewno będzie „małpi gaj” czy też labirynt. Nie zabraknie przeszkód mentalnych, gdy trzeba będzie pokonać swoje słabości – wyjaśnia Małgorzata Krzystała, jedna z organizatorek imprezy.

– Wojsko pomaga nam w przygotowaniach. Na rekonesansie trasy z żołnierzami dzieliliśmy się różnymi pomysłami. Utrudnienia będą zbliżone do tych, które wojsko musi pokonywać na swoich ćwiczeniach – zapowiada nasza rozmówczyni.

Jest to pierwszy tego typu bieg rozgrywany na terenie woj. lubuskiego, więc oczekiwania uczestników są spore. Na starcie spodziewani są zawodnicy z całego kraju. Limit wynosi 900 osób - po 450 na każdym dystansie.

– Szczerze mówiąc to nie wiem jak to się stało, ale imprezy survivalowe omijały te okolice. Zauważyliśmy niszę i uznaliśmy, że mamy dobre tereny do tego, żeby zrobić taki bieg samemu. Mamy pomysł na cały cykl i imprezy w kolejnych województwach. Póki co jednak skupiamy się na tej edycji – mówi Małgorzata Krzystała.

Zapisy potrwają do 19 sierpnia. – Jak do tej pory zapisało się około stu osób. Większość to biegacze z lubuskiego, ale mamy też zawodników z Poznania, Krakowa czy Śląska. W biegu wezmą udział też żołnierze. Dla nich to będzie forma ćwiczeń dodatkowych – wylicza Krzystała.

Impreza odbędzie się 2 września w Wiechlicach, zaledwie 4 km od centrum Szprotawy. Zawodnicy ruszać będą falami. Start biegu na 10 km nastąpi o godzinie 10:00. Zawodnicy rywalizujący na 5 km rozpoczną zmagania o 13:00.

Po biegu atrakcje – strefa Expo, stoisko ze sprzętem wojskowym, pokazy walki wręcz, składanie broni na czas czy elektroniczne strzelanie do tarczy. Organizatorzy zapowiadają też najbardziej nietypowe w Polsce podium.

Festiwal Biegów.pl objął patronat medialny nad imprezą. Niebawem kolejne wieści ze Szprotawy.

War Race w festiwalowy KALENDARZU IMPREZ.

RZ

Polecamy również:


Podziel się: